Europe Cup: Sporting Lisabona câștigă duelul cu Trefl Sopot

27.01.2022

În primul meci al zilei de miercuri din grupa K a Europe Cup din care face parte și CSM Oradea, Sporting Lisabona a primit vizita celor de la Trefl Sopot.

În meciul tur, lusitanii s-au impus în deplasarea din Polonia, cu scorul de 83-72, în prima etapă a celui de-al doilea tur din Europe Cup. Istoria s-a repetat, iar trupa din Lisabona s-a impus cu scorul de 76-63.

Oaspeții au început mai bine partida, iar după primul sfert conduceau la 4 puncte, 21-17. Elevii lui Luis Magalhaes au avut o tresărire de orgoliu în sfertul doi și au reușit să treacă la conducere până la pauza mare. La intrarea la cabine, scorul era 35-34 pentru Sporting.

Sfertul trei a fost din nou unul mai reușit pentru oaspeții partidei de la Lisabona. Cei de la Trefl Sopot au venit din nou în avantaj și conduceau la patru puncte (48-52) înainte de ultimul parțial.

Sfertul patru a fost cel care a decis soarta confruntării în cele din urmă. Sporting a câștigat ultimele 10 minute cu 28-11 și s-a impus la final cu 76-63.

Travante Williams a fost MVP-ul disputei, cu 22 de puncte și 12 recuperări. Alți trei jucători de la Sporting au fost în double digits, cu câte 11 puncte: Joshua Patton, Daniel Relvao și Tanner Omlid. De cealaltă parte, remarcatul a fost Joshua Sharma cu 16 puncte și 9 recuperări.

Trupa din Lisabona ajunge la un bilanț de trei victorii și o înfrângere în grupa K, în timp ce Trefl Sopot are un succes și două eșecuri la momentul actual. Săptămâna viitoare, Sporting evoluează pe terenul celor de la CSM Oradea, iar polonezii primesc vizita Benficăi.