FC Barcelona câștigă finala mică a Euroligii împotriva lui Olympiacos Pireu

FC Barcelona s-a impus sâmbătă, 21 mai, în finala mică a Euroligii în sezonul 2021-2022, scor 84-74 împotriva lui Olympiacos Pireu în Final Four-ul de la Belgrad.

Barca: Calathes, Mirotic, Kuric, Laprovittola, Sanli

Olympiacos: Walkup, Dorsey, Fall, Vezenkov, Papanikolaou

Barcelona a debutat cu un run de 10-2, Olympiacos reușind să vină la o singură posesie în urmă apoi (10-7), ecartul scăzând la două puncte cu liberele lui Vezenkov de la 15-13, Exum replicând cu un three-point play, iar scorul la finalul sfertului inaugural era 20-18 în favoarea catalanilor. Sloukas a egalat situația în debutul sfertului doi, Barca marcând apoi șase puncte la rând, dar McKissic a putut iar egala la 28-28 și Sloukas îi ducea pe greci în față la jumătatea parțialului, 31-30. Barcelona a gestionat mai bine ultimele două minute ale reprizei și a putut întoarce, intrând la cabine cu 45-38 grație unui run de 8-0.

S-a ajuns la o diferență formată din două cifre cu tripla lui Sanli, 50-40, Laprovittola mărind ecartul al +15 la jumătatea sfertului trei. Olympiacos a recuperat constant din deficit, venind la două posesii în spate, 62-56, scor cu care s-a terminat parțialul. Grecii s-au apropiat la 64-60 în primele două minute și jumătate din sfertul patru, Jokubaitis ratând de două ori de la linia de fault pentru Barcelona, Nick Calathes făcând apoi +6 pentru formația blaugrana. Sloukas și McKissic au tăiat din diferență pentru 68-65, în partea cealaltă Mirotic și Higgins oprind revenirea grecilor (73-65). În cele din urmă, FC Barcelona s-a impus cu 84-74 și a terminat pe poziția a treia sezonul în Euroligă.

Nikola Mirotic (19 puncte) și Sertac Sanli (16 puncte, 3/4 de la distanță) au fost principalii marcatori ai Barcelonei. În replică, Sasha Vezenkov (20 de puncte, 11 recuperări) și Kostas Sloukas (14 puncte, 7 assist-uri) au condus ofensiva grecilor.

Este al doilea sezon consecutiv în care Barcelona termină în Top 3 la finalul Euroligii, după ce anul trecut a pierdut finala competiției în dauna lui Anadolu Efes. Olympiacos bifează cel mai bun rezultat din 2016-2017 încoace.

Finala Euroligii, dintre Real Madrid și Anadolu Efes Istanbul, are loc în această seară (21.05) de la ora 20.00.

*foto: euroleaguebasketball.net