Fenerbahce a revenit de la -16 și s-a impus la Milano

Patru meciuri au deschis runda cu numărul 10 în Euroligă, joi seara (24.11) înregistrându-se un rezultat strâns între Steaua Roșie Belgrad și Maccabi Tel Aviv, precum și a șasea înfrângere consecutivă pentru Olimpia Milano.

Olimpia Milano a primit vizita liderului Fenerbahce Istanbul, italienii debutând foarte bine în meci și aveau trei posesii în față spre finalul sfertului inaugural (21-12), avantajul continuând să urce apoi în urma unui run de 14-2 și milanezii conduceau cu 35-19. Diferența de 16 puncte avea să scadă până la  5 la pauza meciului, 37-32.

Fener nu doar că a continuat revenirea, dar a preluat conducerea la 39-40 și tot în cel de-al treilea sfert avea deja +10 în față, scor 48-58. Avantajul maxim al turcilor a fost de 14 puncte, în două rânduri, ultima dată la 59-73 și la final tabela a indicat 72-82, Olimpia Milano suferind a șasea înfrângere la rând în Euroligă.

Nigel Hayes-Davis (22 de puncte, 5 recuperări, 3 intercepții) și Marko Guduric (11 puncte, 6 recuperări, 6 assist-uri) au fost principalii marcatori pentru Fener. Naz Mitrou-Long (18 puncte, 4 recuperări, 4 assist-uri), Devon Hall (16 puncte) și Timothe Luwawu-Cabarrot (15 puncte, 3 pase decisive, 3 intercepții) s-au remarcat de la Olimpia Milano.

Un alt duel al serii a avut și un aspect istoric, Real Madrid și Partizan Belgrad contribuind în primul sfert pentru 72 de puncte, cele mai multe în istoria Euroligii. Sârbii au câștigat acel parțial cu 40 la 32. Precedentul record de puncte în primul sfert al unui meci a avut-o drept protagonistă tot pe Real Madrid, într-un meci cu Alba Berlin în 2019/2020, atunci echipele combinând pentru 66 de puncte.

Rezultatele serii:

Steaua Roșie Belgrad - Maccabi Tel Aviv: 69-68 | Marcatori: Nemanja Nedovic (12 puncte) / Lorenzo Brown (23 de puncte, 7 pase decisive, 6 recuperări)

Olympiacos Pireu - Alba Berlin: 86-76 | Marcatori: Sasha Vezenkov (24 de puncte, 6 recuperări, 4 intercepții) / Maodo Lo, Jaleen Smith (12 puncte)

Real Madrid - Partizan Belgrad: 105-97 | Marcatori: Sergio Llull (20 de puncte, , 4/7 de la distanță, 3 pase decisive) / Zach LeDay (20 de puncte, 4/6 de la distanță, 6 recuperări, 6 assist-uri)

Etapa a 10-a se încheie în această seară (25.11) cu meciurile AS Monaco - Bayern Munchen (ora 20.00), Panathinaikos Atena - ASVEL Lyon-Villeurbanne (ora 21.00), FC Barcelona - Baskonia (ora 21.30), Virtus Bologna - Anadolu Efes (ora 21.30) și Valencia Basket - Zalgiris Kaunas (ora 21.45).

*foto: euroleaguebasketball.net