Fenerbahce și Olympiacos obțin victorii în deplasare, după meciuri echilibrate

Playoff-ul Euroligii a continuat miercuri, 24 aprilie, cu două partide extrem de interesante, una încheiată după prelungiri și cealaltă finalizată la o diferență de două puncte. De asemenea, ambele meciuri au fost câștigate de către oaspeți, astfel că gazdele și-au pierdut avantajul terenului propriu.

Monaco vs. Fenerbahce: 91-95

Turcii au început foarte prost duelul din Salle Gaston Medecin, părând să nu fie la fel de conectați la joc precum adversarii lor. Elevii lui Sarunas Jasikevicius au comis o mulțime de greșeli, atât în apărare, cât și în atac, iar Monaco a profitat de această situație și, la jumătatea sfertului al doilea, s-a distanțat la 14 puncte: 34-20. Fără Johnathan Motley, Fener s-a văzut nevoită să joace cu pivoți mai clasici (Sertac Sanli, Georgios Papagiannis), iar aceștia au aglomerat ofensiva echipei, în loc să creeze un spacing mai bun. De partea cealaltă, situația a stat diferit iar, ca dovadă, Donatas Motiejunas a marcat două triple.

După pauză, conduși de Nick Calathes și Marko Guduric, oaspeții au reușit să revină în meci, trecând chiar și peste accidentarea lui Scottie Wilbekin, unul dintre cei mai importanți jucători ai echipei. Gazdele au dat replica în actul decisiv, dar Tyler Dorsey a izbutit două triple, iar Fenerbahce a preluat conducerea. Jocul a rămas echilibrat până la finalul sfertului al 4-lea, atât Mike James, cât și Guduric ratând oportunitatea de a câștiga meciul pentru formația lor.

În prelungiri, jucătorii lui Sașa Obradovic nu au mai arătat un joc colectiv, ci au forțat multe aruncări, în timp ce adversarii lor au părut să fie mai proaspeți și să ia decizii mai bune. Nici măcar multiplele ratări de la linia de libere nu au mai putut-o împiedica pe Fenerbahce din a obține o victorie foarte importantă pe terenul lui Monaco: 91-95.

Principalii remarcați ai învingătoarei au fost Nigel Hayes-Davis (19 puncte, 7 recuperări), Nick Calathes (17 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive), Nate Sestina (16 puncte, 6 recuperări), Tyler Dorsey (13 puncte, 7 recuperări, 5 pase decisive) și Marko Guduric (11 puncte, 5 pase decisive, 3 recuperări).

De partea cealaltă, liderii au fost Elie Okobo (19 puncte, 4 pase decisive, 2 recuperări), Mike James (16 puncte, 4 pase decisive), Jordan Loyd (16 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive), Donatas Motiejunas (12 puncte, 3 recuperări, 2 pase decisive) și Alpha Diallo (10 puncte, 4 recuperări, 2 pase decisive).

Meciul al doilea al seriei se va juca tot în Monaco vineri, 26 aprilie, la ora 20:00, și va putea fi urmărit, în direct, pe Digi Sport 4.

Barcelona vs. Olympiacos: 75-77

Grecii au început ca din pușcă meciul din Palau Blaugrana și au profitat de superioritatea lui Moustapha Fall în spațiul de trei secunde. Alb-roșii au arătat un joc colectiv excelent, cu multe acțiuni frumoase, finalizate cu mingea ajunsă la omul liber. Barca a răspuns, în prima fază, prin veteranii Ricky Rubio – Alex Abrines – Willy Hernangomez și au făcut ca jocul să fie din nou echilibrat.

Însă, Filip Petrusev și Isaiah Canaan au dat semnalul unui nou run al lui Olympiacos, iar acesta a fost modelul după care s-a desfășurat restul partidei. A fost un fel de episod din „Tom și Jerry” – de fiecare dată când catalanii s-au apropiat, adversarii au găsit mijlocul pentru a se distanța din nou. Drept urmare, formația lui Georgios Bartzokas s-a impus cu 77 la 75 și a preluat conducerea în această serie.

Nigel Williams-Goss (15 puncte, 2 pase decisive) a fost cel mai bun marcator al oaspeților, urmat de Isaiah Canaan (14 puncte, 3 pase decisive), Filip Petrusev (12 puncte, 5 recuperări) și de Moustapha Fall (11 puncte, 4 recuperări, 2 pase decisive).

În schimb, din tabăra gazdelor, s-au remarcat Jabari Parker (13 puncte, 7 recuperări), Willy Hernangomez (13 puncte, 5 recuperări), Alex Abrines (11 puncte) și Ricky Rubio (10 puncte, 7 pase decisive, 2 recuperări).

Meciul al doilea va avea loc vineri, 26 aprilie, la ora 22:00, în direct pe Digi Sport 4.