FIBA EUROCHALLENGE. Cronică: U Mobitelco Cluj-Napoca - Antwerp Giants 72-74

Adrian Micinic

06.12.2011

72-74

Antwerp Giants a obținut a 4-a victorie în Grupa E din FIBA EuroChallenge după ce a depășit la limită, scor 74-72, pe U Mobitelco Cluj-Napoca în etapa a 5-a din sezonul regulat al competiției. Meciul a fost transmis în direct pe Sport.ro.

Cu cei cinci străini în garnitura de start, Vladimir Mijovic a înscris de la mare distanță, iar apoi Zoran Krstanovic și Kyndall Dykes au punctat pentru a duce avantajul gazdelor la cinci lungimi pe tabela de marcaj. Darnell Wilson alimentează un parțial de 6-0 al oaspeților, Antwerp preluâng conducerea pentru prima prima dată în minutul 6, atunci când Marcel Țenter a cerut timp de odihnă.
La reluare, David Lawrence marchează pentru a readuce avantajul de partea lui U Mobitelco. Al doilea marcator al întregii competiții, Michael Roll înscrie pentru trei puncte și egalează la 12 în minutul 7, iar după scurt timp și Darnell Wilson marchează de la distanță. Pe finalul secvenței s-a operat prima modificare în echipa locală, iar Mihai Silvășan și-a făcut simțită prezența pe parchet cu o reușită de sub coș. Tyler Morris marchează din nou în ultima secundă și scorul după zece minute de joc era de 20-20.

Morris înscrie pe prima posesie din sfertul al doilea, însă Darnell Wilson a pus 14 din primele 25 puncte ale echipei belgiene în 11 minute de joc. Kyndall Dykes înscrie de sus, iar Mihai Paul îl dublează cu o aruncare de la semidistanță. Din nou Wilson, secondat de către Roel Moors, duc scorul la 26-30, în minutul 15, când Eddy Caastels a solicitat timp de odihnă.
Michael Roll se evidențiază pe prima posesie belgiană după scurta ședință de la marginea terenului, însă David Lawrence izbutește cu coș cu fault și transformă libera, iar Silvășan a înscris pentru a păstra o diferență de trei puncte în spatele celor de la Antwerp. Roll fructifică de la linia de pedeapsă, iar apoi U Mobitelco reușește un parțial de 7-0 pentru a egala situația pe tabela de marcaj, în ultimul minut al reprizei. Ultima aruncare a reprizei îi revine lui Kyndall Dykes, însă acesta a ratat, astfel încât la pauză scorul era de 38-38.

Vizitatorii au probleme pe finalizare în debutul reprizei a doua, perioadă în care nu au punctat din acțiune în primele patru minute, iar Tyler Morris marchează de la distanță și apoi de la semidistanță pentru a desprinde pe U Mobitelco Cluj la 45-39. Un minut mai târziu Dykes mărește avantajul gazdelor la șapte lungimi. Astfel, Clujul a completat un parțial de 16-2. Julian Vaughn izbutește să puncteze din acțiune pentru prima dată pentru Antwerp în jumătatea a doua.
Darnell Wilson izbutește un coș cu fault și transformă libera suplimentară prin care a redus diferența la patru lungimi. Kyndall Dykes testează rezistența instalației pentru un nou coș din acțiune al amfitrionilor, însă vizitatorii se apără tot mai atent și agresiv pentru a echilibra disputa pe fondul celor trei puncte aduse de Tim Black. Urmează Michael Roll la finalizare și sfertul se termină cu ratarea lui David Lawrence și capacul încasat de Zoran Krstanovic la scorul de 53-52 în favoarea campioanei României.

Pe prima acțiune ofensivă din sfertul decisiv Roel Moors aduce în avantaj pe Antwerp, însă Krstanovic răspunde imediat. Situația alternează la conducere de alte trei ori, iar Marcel Țenter este primul care solicită timp de odihnă, în minutul 33, la scorul de 57-58.
Roel Moors încântă asistență cu o acțiune de mare conducător de joc, dar Mihai Paul transformă din spatele semicercului după o serie îndelungată de aruncări de trei puncte ratate. Morris obține fault antisportiv dar împarte liberele, iar Silvășan pierde posesia mingii.
Wilson reușește un slam dunk, iar Roll restabilește egalitatea pe tabela de marcaj.
La faza imediat următoare Tyler Morris se lovește la genunchi, publicul înlemnind la strigătele de durere ale fundașului american. În mod paradoxal el este înlocuit de către David Lawrence, un alt jucător care a avut probleme la genunchi în trecut. Publicul îl tratează că ostilitate pe americanul Tim Black, aflat în duel direct la faza respectivă cu conaționalul său, deși acesta nu a avut nicio vină la nefericita accidentare a lui Morris.
Roel Moors izbutește o nouă acțiune de mare efect și în servește ideal pe Darnell Wilson pentru a duce scorul la 67-66 în favoarea lui Antwerp cu puțin peste un minut înainte de finalul jocului. Țenter a solicitat timp de odihnă.
Black înscrie de două ori de la linia de pedeapsă însă și Krstanovic reușește acest lucru, moment în care Eddy Caastels a solicitat timp de odihnă. La reluare Vaughn înscrie prin slam dunk la capătul unei acțiuni colective perfect executate.
Vine rândul lui Țenter să ceară timp. Mihai Paul pasează în afara terenului, iar Black împarte două libere. Paul înscrie de la linia de pedeapsă iar Krstanovic obține posesia, recuperează ofensiv și egalează la 72, însă Clujul uită să se apere astfel încât Vaughn înscrie coșul victoriei pentru Antwerp. Scor final: 72-74.

Remarcați
Cluj - Krstanovic 22 puncte, 11 recuperări, Dykes 13 puncte, 7 pase decisive, 4 recuperări, Morris 12 puncte.
Antwerp - Wilson 25 puncte, 7 recuperări, 6 pase decisive, Roll 13 puncte, 6 pase decisive, Moors 11 puncte, 9 pase decisive, 4 intercepții, Vaughn 10 puncte.

În urma acestui rezultat, Antwerp Giants este calificată în faza următoare a competiției și se menține pe primul loc în Grupa E. În schimb, U Mobitelco pierde pentru a 4-a oară în această competiție și nu mai are șanse de a avansa mai departe.

Săptămâna viitoare, în ultima etapă din sezonul regulat, U Mobitelco primește vizita lui Enisey Krasnoyarsk, iar Antwerp Giants se va duela cu Elan Chalon pentru câștigarea grupei.