FIBA EuroChallenge - Szolnok obţine un succes important

01.02.2012

Szolnok Olaj KK a obţinut un succes extrem de important în cadrul fazei a doua din FIBA EuroChallenge. Campioana Ungariei a dispus de Elan Chalon, fosta adversară a campioanei României în sezonul regulat, cu scorul de 90-81.

Meciul a început cu o echipă franceză extrem de atentă pe ambele faze şi a construit un avantaj de nouă puncte. Situaţia s-a schimbat radical în sfertul al doilea, când Szolnok a înscris 30 puncte şi a trecut la conducere. Scorul la jumătatea confruntării era de 43-40. Echilibrul s-a păstrat în sfertul al 3-lea, înainte ca maghiarii să izbutească un sfert decisiv similar celui de-al doilea.

Brandon Gay a avut 18 puncte, 6 recuperări, Obbie Trotter a terminat cu 18 puncte, 6 pase decisive şi 5 recuperări, Akos Horvath a terminat cu 15 puncte şi 6 recuperări. Bulgarul Hristo Nikolov (foto), fost jucător al echipei Steaua Bucureşti în sezonul 2010/11, a bifat 13 puncte în 19 minute de joc.

Blake Schilb a avut 20 puncte, 8 pase decisive şi 5 recuperări pentru Chalon. El a fost secondat de Alade Aminu, autor a 15 puncte şi 6 recuperări. În fine, Ilian Evtimov a reuşit 13 puncte şi 8 recuperări.

Chalon a câştigat la o diferenţă mai consistentă confruntarea tur, desfăşurată în Hexagon la începutul anului 2012. Rezultatul acelui meci a fost de 85-64. Astfel, în cazul unei egalităţi între cele două la încheierea acestei faze a competiţiei, francezii vor fi cei avantajaţi.

Actualmente atât Szolnok, cât şi Chalon au câte două victorii şi tot atâtea înfrângeri.

Miercuri (01.02) este programat celălalt joc din Grupa J, ce opune pe Telekom Bonn (2-1) şi Generali Okapi Aalstar (1-2).