FIBA EuroCup Women - Amanda Zahui magistrală împotriva Emmei Meesseman

08.12.2011

Telge Basket a depășit pe Lotto Young Cats, scor 74-65, într-un meci contând pentru ultima etapă din sezonul regulat al FIBA EuroCup Women - ediția 2011/12. Meciul a avut loc în localitatea Södertälje, din Suedia.

Campioana în exercițiu a acestei țări, eliminată din calcule pentru o eventuală calificare în fazele superioare, a găsit suficientă motivare în duelul tinerelor sportive care au fost prezente la Campionatul European U18 feminin - Divizia A.

Amanda Zahui a avut o prestație de excepție, totalizând 31 puncte și 18 recuperări (11 ofensive) în 36 minute de joc pentru un coeficient de 41 la eficiență.

În replică, pentru formația U25 a Belgiei, Emma Meesseman a avut 12 puncte, 10 recuperări, 4 pase decisive și 2 capace în 28 minute de joc. Ea a avut un indice de 20 la eficiență.

Lotto Young Cats erau calificate în faza următoare a competiției înaintea acestui meci. Belgiencele au terminat sezonul regulat cu trei victorii și tot atâtea înfrângeri, în vreme ce Telge Basket a bifat două succese în șase meciuri.