FIBA EuroCup Women. Campioanele europene de la Oradea au fost decisive împotriva lui Dynamo GUVD Novosibirsk

30.11.2011

Belgiencele sunt 90% calificate în faza următoare a competiţiei

Lotto Young Cats sau echipa națională U25 feminin a Belgiei a repurtat un nou succes de poveste în FIBA EuroCup Women. Echipa din care fac parte patru jucătoare ce au cucerit medalia de aur la Campionatul European U18 feminin - Divizia A de la Oradea a depășit pentru a doua oară pe Dynamo GUVD Novosibirsk. Rezultatul final al partidei pe care TotalBaschet a oferit-o cititorilor săi în transmisiune directă de la Namur, posibilă prin intermediul partenerului www.basketfeminin.com, a fost de 64-61.

Rusoaicele au început foarte bine și au construit un avantaj consistent pe parcursul primei secvențe, scor 20-9. Vizitatoarele au continuat să se descurce mai bine în condițiile în care tinerele belgience nu au găsit soluții de a pune puncte pe tabela de marcaj în pofida unui joc colectiv mai bun decât cel prezentat în primele zece minute de joc. Astfel, la pauză scorul era de 35-19.

Lotto Young Cats au început excelent repriza a doua și au marcat de șase ori din spatele semicercului, principalele realizatoare în această perioadă fiind Vanloo și Raman. Jocul ofensiv al gazdelor a funcționat la capacitate maximă, iar pe faza defensivă lucrurile au funcționat la fel de bine. În aceste condiții scorul la intrarea în sfertul decisiv era de 45-43 pentru Dynamo, după ce ultimul coș al gazdelor a fost anulat pe motiv de abatere de pași însă faza de construcție a fost de vis la această acțiune.

Secvența decisivă începe cu Vanloo, Delaere și Messeman pe finalizare, cea din urmă aducând avantajul pe tabela de marcaj. O altă cunoștință a românilor pasionați de baschet juvenil, Sien Devliegher a marcat la jumătatea secvenței decisive și apoi a mai înscris de două ori, incluzând o reușită de trei puncte care a dus scorul la 60-56 cu două minute înainte de final.
Dynamo a revenit pe tabela de marcaj apropiindu-se la un singur punct în ultimul minut, dar Emma Meesseman a făcut o apărare extrem de precisă la omul direct pe care l-a împiedicat să efectueze o aruncare sigură și a obținut recuperarea defensivă pentru ca apoi să transforme două aruncări libere în penultima secundă a meciului și a stabilit rezultatul final de 64-61.

Jana Raman a fost principala marcatoare a învingătoarelor cu 15 puncte la care a adăugat 6 recuperări. De cealaltă parte Ksenia Kolosovskaia a avut 22 puncte pentru Dynamo Novosibirsk.

Emma Meesseman a demonstrat din nou că este pivotul viitorului. Deși nu a aruncat prea bine ea a fost utilă în absolut toate aspectele jocului, absența ei din teren simțindu-se imediat la recuperare, acolo unde Dynamo a dominat prin cele 17 recuperări ofensive având o perioadă de un minut întreg de joc în care a cules mai multe recuperări ofensive abuzând de tânăra echipă belgiană cât timp Emma a fost odihnită. MVP-ul CE U18 Feminin - Divizia A de la Oradea a terminat partida cu 10 puncte, 14 recuperări, 5 pase decisive, 4 intercepții, 3 capace cu 3 posesii pierdute, două greșeli personale și trei faulturi suferite în 34 minute de joc. Emma a avut un coeficient de 26 la eficiență.

Antonio Delaere a avut o prestație de excepție. Sportiva născută în anul 1994, care va reveni mai mult ca sigur în România pentru CE U18 feminin - Divizia A din anul 2012 a terminat cu 10 puncte și 2 pase decisive. Statistica nu consemnează utilitatea acestei sportive în momentele de răscruce ale acestui meci.

Julie Vanloo a avut 8 puncte, toate izbutite în sfertul al 3-lea, atunci când conducătorul de joc al campioanei Europei U18 a marcat toate punctele sale și a instrumentat revenirea naționalei U25 a Belgiei.

În fine, Sien Devliegher, cea de-a 4-a campioană de la Oradea, a înscris 7 puncte, toate în secvența decisivă.

Lotto Young Cats a avut procentaje mai bune la aruncări, acestea fiind executate la capătul unor acțiuni colective, raportul paselor decisive fiind concludent, 15-3. Formația învingătoare a început extrem de prost meciul dar l-a terminat extraordinar. Pe parcursul reprizei a doua baschetul etalat de această echipă a fost de-a dreptul impresionant, cu multe combinații, pase pe semicerc, angajări și un joc foarte curajos din partea unor adolescente care se simt excelent împreună pe teren.

Lotto Young Cats învinge pentru a doua oară pe Dynamo GUVD Novobirisk și obține al 3-lea succes în Grupa B.

Joi (01.12), Telge Basket Sodertalje, campioana Suediei și echipă la care evoluează Amanda Zahui, un alt star al europeanului orădean din această vară, primește vizita lui Besiktas Istanbul. Scandinavele au neapărată nevoie de victorie în acel meci pentru a mai păstra șanse de calificare mai departe. În tur, Besiktas a învins cu scorul de 70-68.