Franța a trecut de Italia după un ultim sfert spectaculos

Franța a obținut calificarea în semifinalele Jocurilor Olimpice de la Tokyo, la capătul unui meci spectaculos jucat împotriva Italiei și câștigat cu scorul de 84-75.

Italia a început mai bine partida, iar Polonara și Fontecchio au marcat două coșuri de 3 consecutive cu care au dus avantajul la 6 puncte (12-6). Franța a revenit în joc, a reușit să egaleze iar cele două echipe au mers umăr la umăr până în ultimul minut din primul sfert, când italienii au semnat cinci puncte consecutive și intrau în avantaj după 10 minute, scor 25-20. Gallinari cu un and-one a dus Italia la 6 puncte (30-24), dar francezii au replicat printr-un run de 9-0. Gallo a intrat într-un concurs de reușite cu Evan Fournier, Batum a reușit un capac de zile mari la Simone Fontecchio, iar la pauză francezii aveau un avantaj minim, scor 43-42.

Sfertul al treilea a aparținut francezilor, care cu o defensivă mult mai exactă au reușit să se distanțeze chiar și la 14 puncte și în cele din urmă au intrat în ultimul sfert cu un avantaj de 10 puncte, scor 64-54. O defensivă agresivă și un Simone Fontecchio în mână bună i-au adus pe italieni la un ecart de 3 puncte cu șapte minute rămase de jucat.  Tot jucătorul Baskoniei a egalat Franța de la nivelul liniei de fault, după un fault comis de Luwawu-Cabarrot. Însă francezul și-a luat imediat revanșa cu un coș de 3 (69-66). Italienii au ratat mai multe șanse de a trece în față, iar Batum i-a pedepsit din zero grade, însă Gallo a oferit imediat replica și a egalat partida la 73. Răspunsul a venit de la Huertel pentru ca apoi Gobert să transforme două libere (78-73). După liberele lui Gallinari, tot Rudy a primit o pasă de efect de la același Huertel cu care a readus avantajul la 5 puncte. Magia lui Fontecchio s-a rupt însă pentru italieni, iar Franța a asigurat victoria la nivelul liniei de fault. Rudy Gobert a marcat un 360 pe ultimul atac iar Franța s-a impus în cele din urmă cu 84-75.

Rudy Gobert a terminat cu 22 de puncte și 9 recuperări, Evan Fournier a marcat 21 de puncte, Nicolas Batum a fost în double-double, cu 15 puncte și 14 recuperări iar Thomas Huertel a înscris 10 puncte.

De partea cealaltă Gallinari și Fontecchio au marcat fiecare câte 21 de puncte, primul reușind și un double-double cu 10 recuperări, în timp ce Achille Polonara a marcat 15 puncte.

În semifinale Franța va întâlni Slovenia, formație care a trecut la scor de Germania, 94-70.

*foto: fiba.basketball