Franța s-a calificat în sferturi după o victorie clară cu Cehia

Franța a reușit o victorie clară în fața Cehiei, scor 97-77, în meciul al doilea al Grupei A din Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Cehia a început meciul în mare formă și a pus mari probleme Franței. În ciuda faptului că Tomas Satoransky s-a „bucurat” de atenția lui Nicolas Batum, cehii au marcat opt triple în primul sfert și conduceau după 10 minute, scor 28-22. Franța și-a demonstrat însă valoarea în sfertul secund. Cu o apărare mult mai precisă și cu Evan Fournier și Nando de Colo în zi bună, „Les Bleus” au intrat la pauză cu un avantaj de 11 puncte, scor 51-40, câștigând sfertul secund cu 29-12!

În ciuda prestației lui Ondrej Balvin, Franța a continuat să domine și în repriza secundă. Fournier a mai marcat o triplă, de Colo a controlat și el ofensiva Franței, iar sfertul trei a fost câștigat de „Les Bleus” cu 26-16. Chiar dacă Jan Vesely și Patrik Auda au reușit să se remarce în ultimul sfert, a fost din păcate prea târziu pentru selecționata lui Ronen Ginzburg, care a trebuit să se declare învinsă, scor 97-77.

Evan Fournier a fost din nou cel mai bun marcator al Franței, cu 21 de puncte. Nando de Colo a marcat 17 puncte cu 8 pase decisive, Vincent Poirier 14 și Thomas Huertel 11. De partea cealaltă, Jan Vesely a înscris 19 puncte, Ondrej Balvin 18, Tomas Satoransky și Patrik Auda fiecare cu câte 14 puncte.

După acest rezultat, Franța s-a calificat în sferturile de finală ale turneului olimpic și mai are de înfruntat naționala Iranului. De partea cealaltă Cehia va da lupta pentru locul 2 în compania naționalei SUA care în celălalt meci al grupei a zburdat cu Iranul, scor 120-66.

*foto: fiba.com