Franța suferă un eșec surprinzător cu Bosnia înainte de EuroBasket

28.08.2022

Bosnia & Herzegovina și Franța au oferit un spectacol total în ultimul meci pentru ambele grupări înaintea Campionatului European de Baschet. Gazdele disputei de la Sarajevo s-au impus cu 96-90 după două reprize de prelungiri și i-au învins pentru prima oară în istorie pe francezi.

Elevii lui Adis Beciragic au avut un start curajos de partidă și au început cu un run de 13-2. Avantajul gazdelor a continuat să crească și a ajuns chiar și la 18 lungimi (24-6). Cocoșii galici au încheiat mai bine sfertul, iar după 10 minute tabela indica 28-14.

Formația pregătită de Vincent Collet a suferit din nou în debutul celui de-al doilea parțial, dar s-a pus repede pe picioare. După ce scorul a ajuns la 33-18, a urmat un run de 15-0 prin care francezii egalau. Reprezentativa Hexagonului a reușit să intre chiar în avantaj la pauza mare, 38-46.

Sfertul trei a fost dezastruos pentru francezi. Deși au înscris rapid cinci puncte și avansul a ajuns la 12 puncte, aceștia au cedat un run de 20-0 în fața adversarilor și nu au mai înscris până la finalul parțialului, iar tabela indica 59-51.

A post shared by Baschet.ro (@baschet.ro)

Franța a reușit din nou să reintre în meci după ce a dominat ultimele 10 minute și a trimis partida în prelungiri grație reușitei lui Fournier. În prima repriză de overtime, cele două echipe s-au anihilat reciproc și disputa a fost prelungită cu alte cinci minute. Acolo, Bosnia a pus capăt confrunătrii. Tripla lui Lazic a stabilit scorul final: 96-90.

Jusuf Nurkic, pivotul lui Portland Trail Blazers, a terminat cu 21 de puncte, 9 recuperări și 4 pase decisive. John Roberson a adăugat 18 puncte. Dzanan Musa a adăugat și el 17 puncte, 6 recuperări și 5 pase decisive. Evan Fournier a fost cel mai bun marcator al disputei, cu 24 de puncte.

Prin victoria de aseară, Bosnia ajunge la un bilanț de 4-4 în Grupa K a calificărilor pentru Cupa Mondială din 2023. Franța are 6 victorii și 2 eșecuri. Primele trei clasate se califică la turneul final.