Franța trece de Slovenia și obține calificarea în finala de la Tokyo

Franța a trecut de Slovenia, 90 la 89 și a obținut calificarea în finala Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

Până la pauza mare cele două formații au mers cap la cap. Însă, pe fondul unor decizii foarte bune luate în ofensivă și a anumitor greșeli făcute de jucătorii sloveni, sfertul trei a aparținut Franței, care s-a distanțat la 6 puncte, 71-65.

Grație lui Luka Doncic și Jaka Blazic, slovenii s-au apropiat la un singur punct, dar Evan Fournier a luat o serie de acțiuni pe cont propriu și francezii au restabilit ecartul înregistrat la finalul sfertului precedent, 78-72. Doncic și Tobey și-au creat din nou avantaj din acțiunile de pick and roll, așa cum au făcut-o pe toată durata partidei și cu 5 minute înainte de finalul meciului scorul era egal, 78-78.

Spiritele s-au încins, iar arbitrii au fost nevoiți să acorde faulturi tehnice în ambele direcții. Cei sancționați, Jaka Blazic și Vincent Colet.

În ton cu partida, finalul a fost unul dramatic. Rudy Gobert a ratat două libere, dar faza imediat următoare l-a găsit liber la trei puncte pe Cabarrot, care și-a făcut datoria și a dus Franța la 5 puncte, 90-85. Prepelic a înscris 4 puncte consecutive și a apropiat Slovenia la un singur punct, 90-89, cu doar 33 de secunde rămase de jucat. Nando de Colo a ratat, iar slovenii au avut șansă să întoarcă soarta partidei, dar veteranul Nicolas Batum a reușit un capac asupra aceluiași Prepelic și Franța a obținut calificarea în finala Jocurilor Olimpice de la Tokyo

Nando de Colo a reușit 25 de puncte, 5 recuperări și 7 pase decisive. Evan Fournier a contribuit cu 23 de puncte, în timp ce Rudy Gobert a totalizat 9 puncte, 16 recuperări și 4 capace.

Jocul Sloveniei a fost bazat în mare parte pe tandemul Doncic-Tobey. Astfel, Mike Tobey a adunat 23 de puncte și 8 recuperări, în timp ce Luka Doncic a terminat partida cu un triple-double format din 16 puncte, 10 recuperări și 18 pase decisive.

Astfel, medaliata olimpică cu aur va fi decisă în urma partidei din SUA și Franța, partidă programată sâmbătă, 7 august.