Franța, victorie mare în fața SUA la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Franța a reușit un rezultat mare la debutul de la Jocurile Olimpice de Tokyo. Naționala condusă de Vincent Collet, cu Evan Fournier în mare formă, a câștigat în fața Statelor Unite ale Americii cu scorul de 83-76.

Startul de partidă a fost unul echilibrat, după care  SUA s-a desprins. Kevin Durant cu un alley-oop a dus scorul la 18-11. Fall a oprit seria americanilor cu două libere. Au venit 4 puncte la rând apoi de la Jayson Tatum și Vincent Collet era nevoit să ceară timp de odihnă. Doar Fall mai marca pentru francezi până la finalul actului inaugural, tot de la linia de fault, iar scorul după 10 minute era 22-15 în favoarea Team USA.

Actul secund a început cu 4 puncte la rând marcate de Franța. JaVale McGee a oprit seria adversarilor de la linia de fault. Elevii lui Gregg Popovich au rămas conducere pe tabelă dar nu au reușit să se desprindă la o diferență mai mare de 10 puncte pe tabelă. Cu 4 minute până la pauză scorul era 36-29. Zack Lavine a marcat 5 puncte la rând, după care Holiday ducea scorul la 45-35. Rudy Gobert a fost ultimul marcator al primei reprize, care se încheiat cu scorul de 45-37.

Franța a revenit de la cabine și cu Evan Fournier „on fire”, a venit la doar două puncte în spate, 49-47. Kevin Durant a părăsit rapid terenul, după ce a acumulat al 4-lea fault. Vincent Poirier aducea egalarea pe tabelă, după un three-point-play. Franța a trecut în față, după ce Tatum a marcat două libere iar De Colo a răspuns cu o triplă. Tot fundașul lui Fenerbahce plus Heurtel au marcat două triple pentru francezi, care conduceau cu scorul de 62-56, înaintea actului decisiv.

Holiday cu un coș de la distanță a fost primul marcator al actului decisiv. Tot jucătorul lui Milwaukee, de la linia de libere, a minimizat diferența de pe tabelă, 62-61. Holiday și-a continuat recitalul și cu o nouă triplă și-a dus echipa în față, 67-63. Tot el mai adăuga 2 puncte și venea time-out-ul de pe banca Franței cu 5 minute rămase de joc. Yabusele din pasa lui Batum a oprit run-ul american.  SUA s-a dus la plus 7 dar Batum cu o triplă și-a ținut echipa în joc când mai erau 3 minute de joc. La intrarea în ultimul minut Fournier mai marca o triplă și Franța era în față, 76-74. La celălalt panou Durant, La Vine și Holiday au ratat în 4 rânduri șansa de a schimba conducerea. De Colo de la linia de fault a dus avantajul echipei sale la 4 puncte. Lillard a pierdut posesia, a comis un antisportiv și practic meciul era decis. Scor final, 83-76.

Evan Fournier a fost omul meciului cu 28 de puncte, 4 recuperări și o pasă decisivă. Rudy Gobert a reușit 14 puncte și 9 recuperări iar Nando De Colo a contribuit cu 13 puncte, 5 recuperări și 5 pase decisive.

Jrue Holiday a fost cel mai bun american cu 18 puncte, 7 recuperări și 4 pase decisive. Bam Adebayo a strâns 12 puncte și 10 recuperări. Damian Lillard a terminat cu 12 puncte iar Kevin Durant cu 11 puncte.