Euroliga revine în Israel din 1 decembrie 2025
19 minute în urmăNBA deschide sezonul cu un nou record al jucătorilor internaționali
1 oră în urmăCSO Voluntari caută a treia victorie consecutivă în ENBL
1 oră în urmăCSU Sibiu stabilește un nou record stagional la recuperări
2 ore în urmăInterviu cu Cosmin Petrescu: „Ai o istorie întreagă în spate care dă farmecul acestei ligi unice”
2 ore în urmăGabriela Mărginean a fost jucătoarea decisivă în partida pe care Panathinaikos Atena a câştigat-o în deplasare, scor 90-86, împotriva echipei DAS Ano Liosa. Meciul a avut loc sâmbătă (26.03) şi contează pentru etapa a 20-a în sezonul regulat al primei ligi de baschet feminin din Grecia.
PAO s-a detaşat la şapte lungimi pe parcursul primei secvenţe, pentru ca după 20 minute de joc scorul să fie 47-38 pentru formaţia vizitatoare. DAS Ano a revenit în actul al 3-lea, echilibrând disputa. De altfel înaintea secvenţei decisive scorul era egal 63-63. Echipa româncei au avut un final de meci mai bun triumfând cu scorul de 90-86.
Mărginean a bifat 37 minute de joc, perioadă în care a totalizat 30 puncte (9/16 - două puncte, 1/4 - trei puncte, 9/9 - libere), 7 recuperări, o pasă decisivă, o minge câştigată, un capac, nicio posesie pierdută cu patru greşeli personale şi şase faulturi suferite. Clujeanca a avut un coeficient de 32 la eficienţă.
Astfel, Panathinaikos egalează pe DAS Ano Liosa în clasament, ambele având câte 12 victorii şi 8 înfrângeri, împărţind poziţiile 3-5 împreună cu FEA Neas.
Gabi are medii de 18.2 puncte, 7.3 recuperări, 1.8 pase decisive, 2.2 mingi câştigate cu 2.7 pierdute în 33.4 minute.
Sony Athinaikos rămâne neînvinsă în campionat cu doar două etape înaintea finalizării sezonului regulat.
Comunicat al U-BT, cu privirea transmisiunilor din ABA League: „Cerem o rez...
A doua echipă care va părăsi Euroliga cu gândul să intre în NBA Europe
U-BT Cluj-Napoca a dat o replică bună pe terenul lui BC Dubai
U-BT Cluj irosește un avantaj de 16 puncte și pierde pe terenul lui Slask W...
Mihai Silvășan, despre meciul cu BC Dubai: „E o experiență valoroasă pentru...
CSM CSU Oradea a început cu o victorie convingătoare parcursul în FIBA Euro...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!