Gazdele s-au impus în debutul etapei a 32-a a Euroligii

Runda cu numărul 32 a Euroligii a debutat joi seara, 30 aprilie, cu trei partide, în toate reușind să se impună formațiile care au evoluat acasă.

Anadolu Efes și Virtus Bologna au deschis seara, iar după un prim sfert terminat la egalitate (13-13), deținătoarea Euroligii a reușit să se desprindă la 36-27 pe finalul primei reprize, după care ecartul a devenit de 22 de puncte la încheierea celui de-al treilea sfert (60-38). Turcii n-au fost departe nici să pună 30 de puncte între în ultimele 10 minute ale întâlnirii, într-un final scorul fiind 86-67 și Anadolu rămâne încă în cursa pentru playoff după a doua victorie din această săptămână.

Ante Zizic a ieșit în evidență cu 24 de puncte (11/13 din acțiune) și 6 recuperări, iar Niccolo Mannion a fost liderul lui Virtus cu 17 puncte, 6 pase decisive și 3 recuperări.

Maccabi Tel Aviv își continuă forma excelentă și a ajuns la a șasea victorie consecutivă în Euroligă, acum trecând de Olimpia Milano după un meci condus aproape în totalitate. Italienii s-au aflat în avantaj doar la 6-7, de unde a urmat un run de 8-0 pentru Maccabi și încet clubul gazdă se desprindea la 10 puncte (23-13), diferența maximă din prima repriză atingându-se la pauză, 53-36. Olimpia s-a apropiat la două posesii în a doua parte din sfertul cu numărul trei (60-54), după care aproape în totalitate diferența devenea una formată din două cifre până la final și Maccabi Tel Aviv câștiga cu 85 la 66.

Roman Sorkin a adunat 18 puncte și 2 recuperări pentru israelieni, iar Shabazz Napier a contribuit cu 15 puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive pentru Olimpia.

În fine, FC Barcelona a făcut diferența în a doua repriză pe teren propriu contra celor de la Alba Berlin și și-a asigurat avantajul terenului propriu în playoff. Catalanii au pierdut sfertul inaugural cu 19-21, după ce au condus mult timp, apoi au intrat într-un deficit de șase puncte, recuperat până la pauză și Alba Berlin avea doar un punct în față, 34-35. Barca și-a ținut adversara la șapte puncte marcate pe parcursul celui de-al treilea sfert (50-42), în parțial decisiv ecartul devenind unul format din două cifre și s-a terminat cu 72 la 56.

Sertac Sanli a fost principalul marcator al Barcelonei (12 puncte, 6 recuperări, 2 pase decisive, 2 intercepții, 2 capace), în timp ce de la Alba Berlin nu a fost nimeni în double figures, Yanni Wetzell fiind cel mai aproape de această bornă (9 puncte, 3 recuperări).

Șase meciuri închid această săptămână plină în Euroligă, fiind vorba despre duelurile Bayern Munchen - AS Monaco (ora 20.00), Zalgiris Kaunas - Valencia Basket (ora 20.00), Baskonia - Fenerbahce Istanbul (ora 21.30), Olympiacos Pireu - Panathinaikos Atena (ora 21.30), Partizan Belgrad - Real Madrid (ora 21.30) și ASVEL Lyon-Villeurbanne - Steaua Roșie Belgrad (ora 22.00).

*foto: euroleaguebasketball.net