Germania a eliminat-o surprinzător pe Grecia în sferturile de la EuroBasket

13.09.2022

La doar două zile după șocul produs de Italia în meciul cu Serbia din optimile de finală, o altă favorită la trofeu a fost eliminată înainte de penultimul act de la EuroBasket. Grecia a pierdut cu scorul de 107-96 duelul cu Germania din sferturile Campionatului European.

Germania: Dennis Schroder, Andreas Obst, Franz Wagner, Johannes Voigtmann, Daniel Theis

Grecia: Nick Calathes, Tyler Dorsey, Kostas Papanikolau, Giannis Antetokounmpo, Georgios Papagiannis

Nemții au profitat la maximum de avantajul terenului propriu în debutul confruntării și au transformat opt dintre primele 10 aruncări din spatele arcului de cerc. Toți cei cinci titulari s-au trecut ca marcatori de la trei puncte, iar tabela indica 22-11. Giannis Antetokounmpo a preluat frâiele ofensivei elenilor și a reușit să își apropie echipa la patru lungimi după 10 minute (27-31).

Gazdele confruntării de la Berlin au început excelent și al doilea parțial și au început să își deschidă din nou apetitul ofensiv. Inițiativa a părut să fie în continuare în mâna elevilor lui Gordon Herbert, care conduceau cu 40-35. Din nefericire pentru germani, finalul primei părți le-a aparținut oaspeților, care au reușit să revină în avantaj până la pauza mare, când tabela indica 57-61.

Deși părea că jocul este sub controlul grecilor după primele 20 de minute, a doua repriză a început cum nu se putea mai prost pentru aceștia. Germania a reușit un run de 20-1 prin care s-au distanțat la 15 lungimi (77-62). Au urmat câteva momente excelente pentru Giannis care a reușit să își readucă echipa în joc și la un deficit de o singură cifră. Coșul lui Daniel Theis pe recuperare ofensivă, în ultima secundă a sfertului făcea ca scorul să fie 83-71 cu 10 minute înainte de final.

Elevii lui Dimitris Itoudis au dat semne de viață pe ofensivă și au reușit să se apropie chiar și la nouă lungimi, dar ofensiva Germaniei a continuat ziua excelentă din spatele arcului de cerc, momentul de apogeu venind la stop-șutul reușit de Franz Wagner în fața lui Giannis Antetokounmpo. Gazdele au ajuns la 100 de puncte înscrise cu cinci minute înainte de final după un layup al lui Dennis Schroder. Eliminarea lui Giannis a încheiat orice șansă pentru greci care s-au văzut învinși cu scorul de 107-96.

Dennis Schroder a fost MVP-ul din tabăra Germaniei și a încheiat cu 26 de puncte și 8 pase decisive. Franz Wagner și Andreas Obst l-au urmat cu câte 19 puncte. Daniel Theis a avut un double-double cu 13 puncte și 16 recuperări. Nemții au totalizat 17 coșuri de trei.

De cealaltă parte, Giannis Antetokounmpo a fost fără dubii cel mai bun jucător, bifând 31 de puncte, 7 recuperări, 8 pase decisive și 3 intercepții. Giannoulis Larentzakis a avut 18 puncte. Tyler Dorsey a înscris și el 13 puncte.

În semifinale, Germania va da piept cu Spania, care a trecut astăzi de Finlanda cu scorul de 100-90. Meciul va avea loc vineri, 16 septembrie.