Stiri

Germania - Svetislav Pesic continuă la Bayern Munchen

Adrian Micinic

Adrian Micinic
28.03.2013

Svetislav Pesic (63 ani) și-a prelungit contractul cu Bayern Munchen. Reputatul tehnician sârb-german își va continua cariera alături de gruparea bavareză, scopul acesteia fiind de a deveni cea mai importantă din baschetul german și să participe cu regularitate în Euroliga masculină.

Numit în funcția de antrenor principal al lui Bayern în luna noiembrie a anului 2012, după ce conducerea clubului a renunțat la serviciile lui Dirk Bauermann, cel care a promovat-o în 1.Bundesliga, în luna septembrie, Pesic a condus-o pe Bayern până în semifinalele Cupei Germaniei, competiție în cadrul căreia a eliminat deținătoarea trofeului și campioana în exercițiu a Germaniei, Brose Baskets Bamberg. Pe de altă parte, în campionat bavarezii ocupă locul al 2-lea la ora actuală.

Recunoscut pe întreg cuprinsul Europei ca fiind un antrenor de primă mână, Pesic este familiarizat cu baschetul german. El a cucerit titlul continental alături de prima reprezentativă a acestei țări în urmă cu 20 de ani și a cucerit Cupa Korac la comanda echipei Alba Berlin în anul 1994.

De notat că în cursul zilelor precedente Svetislav Pesic a oferit un interviu pe larg unui site bine cunoscut pasionaților de baschet din Europa în cadrul căruia a precizat că președintele lui Bayern Munchen, Uli Hoenness, și-a manifestat suportul față de secția de baschet a clubului pe care îl conduce. Mai mult, Pesic a afirmat că președintele clubului este foate activ în activitatea echipei de baschet, participând la antrenamente și meciuri, respectiv efectuând deplasări alături de echipă. De asemenea, a precizat că își dorește să construiască ceva de durată la echipa din Munchen.

În altă ordine de idei, Pesic opinează că în următorul deceniu campionatul german ar putea să devină cel mai puternic din Europa. Contractul pe care tocmai l-a semnat îl va ține pe Svetislav Pesic la Bayern Munchen până la încheierea sezonului 2014/15. De notat că la gruparea bavareză managerul echipei de baschet este fiul lui Svetislav Pesic, Marko, fost component al echipei naționale a Germaniei. De asemenea, Jan Jagla, pivotul lui Bayern este ginerele celebrului antrenor.

Citiți și

Svetislav Pesic despre construierea unei echipe 

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!