Gheorghe Mandache: "Sunt mulţumit pentru prima oară după o lună"

totalbaschet.ro

17.07.2011

Reprezentativa feminină U18 s-a întors în această dupămasă din localitatea Târgovişte (Bulgaria), unde a susţinut trei meciuri amicale împotriva selecţionatei Bulgariei U16. Cele trei confruntări s-au soldat cu două victorii pentru sportivele de la sud de Dunăre şi doar una pentru fetele noastre.

Într-o declaraţie acordată site-ului Total Baschet, Gheorghe Mandache afirmă că fetele au avut o prestaţie bună. De asemenea tehnicianul, la finalul jocului trei, a declarat că a fost mulţumit pentru prima oară în ultima lună.

În primul meci susţinut la Târgovişte ne-am impus cu scorul de 46-42. Bianca Blanaru a jucat aproximativ 20 de minute, s-a refăcut după accidentare. A fost un meci binişor pentru noi. În a doua confruntare au jucat mai mult fetele care, în afară de cele 3-4 mai răsărite, au prins mai puţine minute. S-a încheiat 61-31 pentru Bulgaria.
Iar azi a fost mulţimit pentru prima oară după o lună pentru primele două sferturi. Am jucat bine, agresiv şi am şi condus, însă în final scorul a fost 56-48 pentru Bulgaria.

Naţionala U18 se va deplasa în cursul zilei de azi la Oradea, unde va efectua un nou stagiu de pregătire.