Gonzaga se califică în finala NCAA cu un buzzer beater de la mijlocul terenului. Video

Gonzaga s-a calificat în finala NCAA cu un buzzer beater de la mijlocul terenului reușit de Jalen Suggs în ultima secundă a prelungirilor.

Meciul dintre Gongaza și UCLA, 93 la 90, a fost unul nebun. Cele două combatante au mers cap la cap pe toată durata partidei, iar totul părea ca se îndreaptă spre o a doua repriza suplimentară după coșul egalizator înscris de Johnny Juzang de la UCLA. Totuși, Jalen Suggs de la Gonzaga a reușit să încheie "prematur" partida cu o aruncare incredibilă de undeva aproape de jumătatea terenului.

LeBron James, dar și alte personalități din NBA au urmărit partida și nu și-au putut ascunde entuziasmul privind reușita lui Suggs, un baschetbalist de doar 19 ani, aflat la primul său sezon în NCAA.

Gonzaga se va lupta luni, 5 aprilie, pentru titlul de campioană NCAA cu Baylor, echipă ce a trecut la pas de universitatea din Houston cealaltă semifinală, scor 78-59.

*foto: Seattle Times