Gran Canaria a învins deținătoarea Euroligii înaintea disputei cu U-BT

Gran Canaria și-a trecut în cont un succes foarte important în economia clasamentului Ligii ACB în cursul zilei de duminică, 28 ianuarie. Următoarea adversară a lui U-BT Cluj-Napoca pe plan internațional a trecut de Real Madrid în etapa a 20-a din campionatul Spaniei.

Granca a profitat de absențele deținătoarei Euroligii și a controlat jocul încă din primul sfert, perioadă pe care a încheiat-o cu 25-9. Ulterior, s-a ajuns la un ecart maxim de 25 de puncte pe parcursul celui de-al doilea act, diferență care s-a repetat și după pauză. Gazdele s-au desprins până la +30 spre finalul jocului și în cele din urmă au câștigat într-o manieră categorică, 100-77.

Succesul a dus formația lui Jaka Lakovic pe poziția a patra, cu un bilanț de 13 victorii și 7 înfrângeri. Gran Canaria va încheia în mod cert weekend-ul în Top 5, singura care poate ajunge înaintea ei fiind Valencia, dacă se impune în duelul cu Unicaja Malaga.

Pe lângă victoria obținută la o diferență importantă, Granca a avut o prestație impresionantă din spatele arcului de cerc. Trupa din Insulele Canare a terminat cu 15/27 de la distanță în fața Realului, trei jucători având câte trei reușite din acea zonă a terenului.

AJ Slaughter și Ferran Bassas au contribuit cu 3/4 de la distanță, iar John Shurna a avut 3/5. Andrew Albicy și Pierre Pelos au marcat de două ori din spatele arcului de cerc, iar Miquel Salvio și Sylven Landesberg și-au trecut în cont câte o reușită de trei puncte.

În privința marcatorilor, cinci jucători de la Granca au fost în double digits. Ethan Happ a condus această listă cu 17 puncte și 5 recuperări. Shurna a evoluat cel mai mult dintre titulari, 26 de minute, iar cu 20+ minute au fost și Slaughter, Albicy, respectiv Brussino.

Gran Canaria și U-BT Cluj-Napoca vor juca miercuri, 31 ianuarie, într-o partidă în care miza este enormă. Cele două formații luptă pentru calificarea directă în sferturile EuroCup. Duelul din etapa a 17-a a întrecerii va debuta la ora 22.00, în direct pe Prima Sport 3.

*foto: cbgrancanaria.net