Svetislav Pesic va demisiona din funcția de selecționer al echipei naționale a Serbiei
1 oră în urmăMohamed Dabone, prodigiul Barcelonei, și-a făcut debutul la seniori la doar 13 ani
3 ore în urmăVideo. Cum au sărbătorit turcii după victoria uriașă cu Grecia
3 ore în urmăErgin Ataman consideră că Giannis Antetokounmpo nu este un jucător dificil de anihilat în baschetul european
14 ore în urmăEuroBasket 2025. Echipa ideală a semifinalelor de la Riga
15 ore în urmăMVP-ul sezonului 2011/12 în Liga ACB, americanul Andy Panko, a semnat un contract pe un sezon cu Panathinaikos Atena. El sosește de la revelația Lagun Aro San Sebastian.
În vârstă de 34 ani, Panko a avut o medie de 18.9 puncte în prima ligă iberică, fiind principalul realizator al echipei pregătite de către Sito Alonso și al campionatului spaniol. Americanul a petrecut ultimii cinci ani alături de San Sebastian. Panko are o bogată experiență în baschetul continental și se află în fața celei de-a doua experiențe elene după ce a jucat pentru PAOK Salonic, în anul 2006.
Absolvent al Lebanon Valley College, Panko a jucat doi ani la New Mexico Slam, după care a ajuns în NBA, la Atlanta Hawks. El a semnat primul contract în Europa în anul 2001, jucând pentru Napoli în liga a doua. A mai jucat la Girona, Bilbao, San Sebastian (toate Spania), Dakota Wizards (CBA) și Gigantes de Carolina (Puerto Rico).
Interesant este că Panko a fost MVP al sezonului în liga a doua (2008) și în prima (2012) din Spania, ambele performanțe fiind realizate alături de San Sebastian.
În vârstă de 34 ani, Andy Panko măsoară 2.06 metri și cântărește 111 kilograme. Joacă pe poziția 4 și se află în fața debutului la nivel de Euroligă.
Mareks Mejeris și-a găsit echipă după participarea la EuroBasket 2025
Germania avansează în semifinalele EuroBasket 2025 după ce învinge Slovenia
Programul meciurilor din careul de ași de la EuroBasket 2025
Echipele din Israel își vor disputa meciurile de pe teren propriu din Eurol...
Germania avansează în semifinalele EuroBasket 2025 după ce învinge Slovenia
Sasu Salin, după victoria cu Serbia: „Noi ne așteptam la asta”
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!