Grecia - Olympiakos se impune în derby

12.02.2012

Olympiakos Pireu a câștigat derby-ul baschetului elen, disputat duminică (11.02), pe teren propriu, în compania lui Panathinaikos Atena. Rezultatul final al partidei a fost de 78-77.

Gazdele au construit un avantaj important pe parcursul primelor 30 minute de joc efectiv. Olympiakos a câștigat primul act cu 22-15, pentru ca diferența să crească până la pauză, atunci când tabela de marcaj indica scorul de 43-31. Ecartul a continuat să se mărească în favoarea elevilor lui Dusan Ivkovic, cu zece minute înainte de final scorul fiind de 59-42. Panathinaikos a terminat în forță, marcând 35 de puncte însă nu a reușit să pună la îndoială victoria lui Olympiakos. De altfel rezultatul final a consemnat cea mai mică diferență de la începutul meciului.

Giorgios Printezis a izbutit 13 puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive, Evangelos Mantzaris a contribuit cu 11 puncte, iar Vassilis Spanoulis a terminat cu 10 puncte și 5 pase decisive pentru învingători.

De cealaltă parte, Mike Batiste a strâns 16 puncte, 6 recuperări, Ian Vogioukas a terminat cu 12 puncte, Dimitris Diamantidis a izbutit 11 puncte, 5 recuperări, iar Stratos Perperoglou a avut 10 puncte.

În urma acestui rezultat Olympiakos se menține pe prima poziție a clasamentului bifând cea de-a 16-a victorie dintr-un total de 17 meciuri directe. În schimb, Panathinaikos rămâne cu 14 victorii din 16 meciuri jucate.

Meciul tur din sezonul regulat a fost adjudecat de PAO cu scorul de 74-70.