Transfer din NBA sub panou pentru Anadolu Efes
12 ore în urmăMareks Mejeris și-a găsit echipă după participarea la EuroBasket 2025
13 ore în urmăAtaman și Spanoulis, cu cuțitele pe masă înaintea semifinalei de la EuroBasket 2025
14 ore în urmăPotrivit lui Ettore Messina, numărul de echipe participante în Euroligă ar putea ajunge la 24
17 ore în urmăEchipele din Israel își vor disputa meciurile de pe teren propriu din Euroligă la Belgrad și Sofia
18 ore în urmăPanathinaikos Atena a depășit pe Olympiakos Pireu, scor 84-74, în Meciul 4 al finalei ligii elene de baschet masculin - ediția 2011/12. Confruntarea a avut loc la OAKA, în cursul serii de miercuri (30.05), în prezența a 19.000 spectatori, fiind oferită în transmisiune directă pe Dolce Sport.
Campioana în exercițiu a Europei a început mai bine jocul și a construit un avantaj de cinci lungimi până la încheierea primei secvențe. Diferența a continuat să crească, Olympiacos având la un moment dat chiar și 11 puncte în plus pe tabela de marcaj. Scorul s-a echilibrat până la pauză, atunci când conduceau cu 38-36.
Pe parcursul sfertului al 3-lea tot echipa lui Dusan Ivkovic a avut mai mult inițiativa, conducând cu 58-55 la intrarea în sfertul decisiv. Pe parcursul ultimelor zece minute de joc Panathinaikos și-a dominat adversarul printr-o execuție ofensivă extrem de eficientă. În paralel, Olympiakos nu s-a mai putut apropia de nivelul de joc reușit în primele 30 minute ale confruntării, astfel încât PAO s-a impus la o diferență finală de zece lungimi.
Mike Batiste (foto) a fost omul meciului u 23 puncte și 11 recuperări, fiind faultat de 9 ori pentru un indice de 30 la eficiență în 31 minute de joc pentru PAO. El a fost secondat de către Dimitris Diamantidis. Fundașul ele a început foarte prost această partidă, dar a terminat cu 15 puncte, 6 recuperări, 2 capace, 2 intercepții și a pierdut posesia mingii de 5 ori. De asemenea, Sarunas Jasikevicius a bifat 12 puncte și 7 pase decisive, iar Kostas Kaimakoglou a strâns 12 puncte pentru Panathinaikos.
În replică, Acie Law a avut 16 puncte, Marko Keselj și Girogios Printezis au adăugat câte 9 puncte fiecare, iar Vassilis Spanoulis a terminat cu 8 puncte, 8 pase decisive și 5 recuperări.
Spre deosebire de meciul precedent, Panathinaikos a dominat la recuperări (44-28). Olympiakos a avut procentaj mai bun la aruncările dee două puncte, dar acesta a fost compensat la cele din afara semicercului, plus că verzii au fost superiori la linia de pedeapsă atât ca număr de vizite, cât și din punct de vedere al ratei de succes.
Meciul 5 al finalei se dispută sâmbătă (02.06), la Pireu. Jocul va fi transmis în direct pe Dolce Sport, cu începere de la orele 19:00.
Mareks Mejeris și-a găsit echipă după participarea la EuroBasket 2025
Șoc uriaș la EuroBasket: Finlanda provoacă o surpriză istorică și răpune Se...
Germania avansează în semifinalele EuroBasket 2025 după ce învinge Slovenia
Germania avansează în semifinalele EuroBasket 2025 după ce învinge Slovenia
Echipele din Israel își vor disputa meciurile de pe teren propriu din Eurol...
Sasu Salin, după victoria cu Serbia: „Noi ne așteptam la asta”
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!