Stiri

Grecia - Sezonul ar putea să înceapă cu întârziere pentru a 3-a oară

Adrian Micinic

Adrian Micinic
27.09.2012

Pentru al 3-lea an consecutiv campionatul intern al Greciei la baschet masculin ar putea să înceapă cu întârziere. De această dată cluburile amențină că vor boicota startul noului sezon în semn de protestpentru sumele de bani mai mici acordate din drepturile de televizare.

Startul oficial al noului sezon este programat pentru primul sfârșit de săptămână al lunii octombrie. Totuși, majoritatea cluburilor au luat deja în considerare ideea de a nu se prezenta la startul competiției.

Televiziunea națională - ERT - deținătorul drepturilor de televizare oferă suma totală de un milion de euro celor 12 echipe din primul eșalon (inclusiv Olympiacos și Panathinaikos). Astfel, pe echipă suma ar fi undeva sub 100.000 euro, adică aproape jumătate față de suma încasată pentru sezonul precedent, care a fost de 160.000 euro.

Cluburile și noua conducere HEBA (organizatorul campionatului elen), prezidată de către Giorgos Halvatzakis, se așteptau să încaseze aproximativ aceeași sumă precum în sezonul anterior. Mai mult, majoritatea echipelor și-au făcut planuri ținând cont de faptul că vor încasa câte 160.000 euro.

Bane Prelevic, președintele lui PAOK Salonic, a spus că nici nu se gândește să se prezinte le meciuri:

"Nu am niciun motiv să iau în considerare această variantă. Să joace singuri. Nu e o chestiune prin care să impresionez pe cineva. E vorba despre supraviețuirea cluburilor și a baschetului în sine."

De asemenea, HEBA a emis un comunicat prin care subliniază că se află într-o situație delicată pe fondul acestei oferte:

"Oferta, prezentată de reprezentanții postului ERT la ședința de ieri cu HEBA, referitor la drepturile de televizare pentru Liga A1 pe sezonul 2012/13 îi îngrijorează profund pe membrii forului nostru. Acest lucru se datorează sumei foarte mici de bani oferită. HEBA consideră că ar trebui reluate negocierile pentru găsirea unei soluții aceeptabile pentru toate părțile implicate în așa fel încât sezonul să poate demara conform programării inițiale."

În urmă cu doi ani sezonul a început cu întârziere întrucât sindicatul jucătorilor eleni (mai puțin cei legitimați la Panathinaikos și Olympiacos) au intrat în grevă deoarece nu au fost de acord cu prevederile contractului colectiv de muncă. În fine, anul trecut sezonul a început mai târziu pe aceeași tema ca și acum, probleme la negocierea contractului pentru drepturile de televizare.

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!