Hapoel Holon duce în meciul decisiv seria cu Besiktas din play-in-ul Basketball Champions League

Hapoel Holon s-a revanșat după eșecul de săptămâna trecută pe teren propriu în fața lui Besiktas Istanbul în play-in-ul BCL. Miercuri, 12 ianuarie, israelienii au câștigat în Turcia cu 72-70 la primul meci cu noul antrenor, Guy Goodes, pe bancă și duc seria în meci decisiv.

Besiktas: Sipahi, Arna, Reaves, Lawson, Haltali

Holon: Ragland, Menco, Smith, Johnson, Kyser

Besiktas a condus pe tot parcursul sfertului inaugural, diferența maximă înregistrându-se la finalul parțialului, 26-13. Turcii s-au dus ulterior la +16 pe tabelă (31-15), Holon venind în primă fază la 34-24, scorul la pauză fiind 44-37 pentru Besiktas.

Joshua Reaves a mărit diferența la 53-42 cu puțin sub patru minute rămase din sfertul al treilea, de acolo Holon apropiindu-se la o singură posesie după un run de 9-0 terminat prin reușita lui Chris Johnson. Besiktas avea să intre cu 55-53 în ultimul sfert.

Încă un run al oaspeților a schimbat situația la conducere și Hapoel Holon avea 62-55, Kenan Sipahi egalând ulterior (64-64). Rafael Menco a dus-o pe Holon la 68-64, însă același Sipahi a egalat cu două libere precise, 68-68 și cu 28 de secunde până la final a finalizat cu lay-up și turcii reveneau la conducere, 70-68.

După time-out, Holon a avut atacul și Guy Pnini a scuturat plasa de la distanță (71-70) cu mai puțin de 20 de secunde până la final. Besiktas a comis un turnover apoi și Johnson a fost trimis la linia de fault pentru a închide tabela, 72-70, Reaves ratând ultima aruncare a partidei.

Chris Johnson a terminat cu 18 puncte pentru învingători, iar Egehan Arna a fost principalul marcator pentru Besiktas, cu 17 puncte. Autorul coșului victoriei, Guy Pnini, a punctat o singură dată, chiar în reușita care a decis partida.

Meciul decisiv se va juca la Holon, pe 19 ianuarie, iar câștigătoarea seriei merge în Grupa I din faza Top 16.

*foto: championsleague.basketball