Helsinki Seagulls prelungește seria din semifinalele campionatului cu Vilpas Vikings

Helsinki Seagulls rămâne în viața în semifinalele campionatului din Finlanda. Echipa la care evoluează Porter Troupe s-a impus în meciul 5 contra lui Vilpas Vikings cu scorul de 71-66.

Prima repriză a fost una echilibrată, cu puțin puncte marcate și în care miza jocului și-a spus cuvântul. Echipa lui Porter intra la pazuă însă cu 6 puncte avantaj, scor 33-27. Helsinki Seagulls au început prost ambele sferturi din repriza secundă iar ultimul act, deschis de Vilpas cu un run de 8-0 le dădea oaspeților un avantaj de 11 puncte. Gazdele au avut un răspuns excelent și cu un parțial de 16-0 au revenit la conducere când mai era 3 minute rămase de joc. Echipa din Helsinki a gestionat bine apoi finalul de meci și s-a impus cu scorul de 71-66.

Porter Troupe a jucat 18 minute în acest joc și a strâns 8 puncte, o recuperăre și o pasă decisivă. Fostul jucător din LNBM a terminat cu 1/3 din acțiune și 5/6 de la linia de libere, pentru 3 unități la eficiență.

Kendale McCullum a fost omul meciului cu 19 puncte, 5 recuperări și 2 pase decisive.

Meciul 6 al seriei din semifinale se va juca duminică, 11 aprilie, pe terenul lui Vilpas.

Prima echipă calificată în finală este Karhu Basket, care a trecut cu 4-1 la general de Tampere Pyrinto.