Emi Cățe merge în playoff-ul FIBA Europe Cup
13 ore în urmăCSM CSU Oradea pierde la Sarajevo și își ia adio de la playoff-ul FIBA Europe Cup
14 ore în urmăReacția lui Mihai Silvășan după al patrulea rezultat negativ din ultimele cinci meciuri
19 ore în urmăBaschet.ro împlinește astăzi 15 ani
23 ore în urmăU-BT Cluj-Napoca pierde la Ljubljana, după un meci nebun cu Cedevita Olimpija
1 zi în urmă
Foto: pinkk.hu
Federaţia Maghiară de Baschet a decis rejucarea unui joc din playoff-ul ligii feminine. Joia trecută, a avut loc primul meci al rundei întâi din cadrul playoff-ului, ce a opus formaţia de pe locul 4, Uni Gyor şi cea de pe locul 5, PINKK Pecsi. Conform regulilor impuse de forul maghiar pe parcursul sezonului regulat, formaţiile trebuie să păstreze două jucătoare autohtone în permanenţă pe parchet, iar în playoff doar una singură.
În minutul 27 al confruntării, tehnicianul formaţiei PINK Pecsi a efectuat o schimbare introducând patru străine pe parchet, conform regulamentului ce îi permitea acestă modificare. Cei trei arbitrii, alături de comisarul confruntării, au decis sancţionarea antrenorului de la PINKK cu greşeală tehnică, nepermiţând introducerea celei de a 4-a străine pe tot parcursul restului partidei. Nici unul dintre oficialii confruntării nu a cunoscut regulamentul şi nu a dorit să-l consulte, cu toate protestele venite de pe banca formaţiei oaspete.
Partida s-a încheiat cu victoria echipei gazdă, 70-61, iar PINKK a depus contestaţie. Federaţia Maghiară de Baschet a constatat o viciere de rezultat, iar astfel a decis rejucarea primului joc. Conducerea Uni Gyor a depus şi ea contestaţie cu privire la concluzia federaţiei, însă forul a menţinut decizia iniţială, una caracterizată de presa locală ca fiind o premieră în baschetul maghiar.
Astfel meciul întâi se desfăşoară în cursul zilei de azi, pe terenul echipei mai slab clasate, urmând ca jocul doi să aibe loc marţi, la Gyor. Dacă este nevoie de meciul trei federaţia maghiară va stabili o dată ulterioară.
Victorie fără emoții pentru Dubai Basketball în fața lui U-BT Cluj
Câți spectatori au fost prezenți la meciul dintre U-BT Cluj și Dubai Basket...
U-BT Cluj-Napoca pierde la Ljubljana, după un meci nebun cu Cedevita Olimpi...
U-BT Cluj-Napoca pierde la Ljubljana, după un meci nebun cu Cedevita Olimpi...
Victorie fără emoții pentru Dubai Basketball în fața lui U-BT Cluj
CSM CSU Oradea pierde la Sarajevo și își ia adio de la playoff-ul FIBA Euro...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!