Antwerp Giants, primul obstacol pentru CSM Oradea în drumul spre grupele Champions League
10 ore în urmăUn fost antrenor din NBA va ocupa funcția de analist sportiv la ESPN
12 ore în urmăAscensiunea și declinul lui Banvit Bandirma, prin ochii fostului manager general, Turgay Zeytingöz
14 ore în urmăTurcia a pierdut aurul, dar a câștigat la audiențe. Câți oameni au urmărit cele două finale de la EuroBasket
14 ore în urmăSepsi-SIC, spulberată de Galatasaray în calificările pentru Euroligă
1 zi în urmăFederația islandeză de baschet a operat o modificare în modul de organizare al campionatului intern. Noua regulă va avea efect începând din sezonul competițional 2013/14. Modificarea constă în limitarea numărului de jucători străini angrenați în competiția internă.
Până în prezent echipele din liga islandeză au avut posibilitatea de a juca în același timp cu cel mult doi jucători străini. Începând din sezonul următor fiecare echipă poate avea în teren cel mult un jucător străin.
Trebuie subliniat faptul că mai multe țări din Europa studiază posibilitatea de a limita numărul jucătorilor străini. Problema acestora constă în faptul că implementarea unei astfel de reguli contravine legilor Uniunii Europene, în special dacă este îngrădit dreptul de muncă al cetățenilor Uniunii Europene (adică implicit și al jucătorilor europeni din țările membre UE). Islanda nu este membră UE, motiv pentru care poate implementa o astfel de regulă fără să încalce alte legi.
De notat că Islanda este adversarul echipei naționale a României în această vară în prima parte a campaniei de calificare la EuroBasket 2015. Cele două sunt angrenate în grupa A, alături de Bulgaria. Se va juca în sistem fiecare cu fiecare, în dublă manșă. Câștigătoarea grupei va avansa în semifinalele primei părți a campaniei de calificare.
Actulmente, campionatul Islandei are două eșaloane. Primul cuprinde 12 echipe, iar cel de-al doilea are 10. În sezonul regulat se joacă în sistem fiecare cu fiecare, în dublă manșă. Prima clasată în acest moment este Grindavik, cu 17-4 la general.
SPECIAL. Ascensiunea lui Alperen Șengun, văzută prin ochii personalităților...
Pentru a doua oară în istorie, Germania devine campioana europeană la basch...
Ergin Ataman consideră că Giannis Antetokounmpo nu este un jucător dificil...
Grecia a obținut medalia de bronz la Campionatul European din 2025
SPECIAL. Ascensiunea lui Alperen Șengun, văzută prin ochii personalităților...
EuroBasket 2025. Echipa ideală a semifinalelor de la Riga
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!