Israel - Înfrângere şoc pentru Maccabi Electra Tel-Aviv

31.01.2012

Maccabi Electra Tel-Aviv, echipa campioană a Israelului şi vicecampioana Europei în baschetul masculin rezervat echipelor de club, a suferit o înfrângere şoc în runda a 15-a din sezonul regulat al ligii israeliene - ediţia 2011/12. Maccabi Ashdod, una dintre codaşele campionatului, s-a impus chiar la celebra Nokia Arena cu scorul de 78-73. Scor pe sferturi: 27-31, 19-12, 18-13, 14-17.

Josh Duncan a alimentat ofensiva oaspeţilor, americanul totalizând 30 puncte pe parcursul acestei confruntări. De cealaltă parte, Tal Burstein a strâns 14 puncte, iar Lior Eliyahu a terminat cu 13 pentru Maccabi.

Echipa pregătită de către David Blatt pierde pentru a 2-a oară în acest sezon competiţional şi se menţine pe prima poziţie în condiţiile în care a strâns 12 victorii. În schimb, Ashdod urcă pe locul 8, din totalul de 11 echipe, având 5 victorii şi 8 înfrângeri.

Acesta este al doilea eşec consecutiv la Nokia Arena pentru Maccabi Tel-Aviv după cea suferită la mijlocul săptămânii trecute în faţa Barcelonei.

Dan Grunfeld a avut 4 puncte, 3 recuperări, 2 pase decisive şi 2 intercepţii fără nicio posesie pierdută pentru 9 la eficienţă în 15 minute de joc la victoria lui Hapoel Ierusalim asupra lui Elitzur Netanya, scor 88-83. Echipa lui Oded Katash urcă pe locul 6.