CSM Ploiești este din nou campioana României la U18
11 ore în urmăUCAM Murcia, la câteva secunde de un succes mare în Spania
12 ore în urmăSCM U Craiova - U BT Cluj-Napoca este prima semifinală a Ligii Naționale de Baschet Masculin
13 ore în urmăSCM U Craiova este a treia semifinalistă a Ligii Naționale de Baschet Masculin
14 ore în urmăPhiladelphia 76ers a reușit imposibilul și a eliminat-o pe Boston Celtics
17 ore în urmăVicecampioana Europei în exerciţiu, Maccabi Electra Tel-Aviv a demarat campania de achiziţii pentru noul sezon competiţional. Astfel, primul jucător legitimat este americanul Jon Scheyer, unul dintre cei mai buni baschetbalişti cre nu au fost draftaţi în NBA. Acesta a semnat un contract pe un termen de doi ani de zile.
Născut pe data de 24 august 1987, Scheyer este fundaş, măsoară 1.97 metri şi se va afla la prima experienţă pe continent. Posesor al dublei cetăţenii americană-israeliană, antrenorul David Blatt îl va putea folosi pe noul sosit în calitate de jucător autohton.
Originar din Northbrook, Illinois, pe numele său complet Jonathan James "Jon" Scheyer, a jucat la nivel universitar sub comanda lui Mike Krzyzewski, pentru Duke Bluedevils între 2006 şi 2010. El a fost campion naţional în NCAA alături de această echipă la ultimul sezon în liga universitară.

Cu un an înainte, Scheyer a preluat postul de conducător de joc (1) al echipei Duke după ce în primii doi ani din NCAA a evoluat ca şi fundaş (2). El a fost declarat cel mai bun jucător (MVP) al turneului final NCAA în primăvara anului 2009.
În 2010, a fost căpitanul echipei care a cucerit titlul naţional în NCAA. Scheyer are 144 meciuri consecutive jucate pentru Bluedevils, situându-se pe prima poziţie pe lista tuturor timpurilor la acest capitol.
În cele 144 de meciuri jucate pentru Duke în NCAA, Jon a avut următoarea linie statistică: 33.0 minute, 14.4 puncte, 3.6 recuperări, 3.1 pase decisive, 1.4 intercepţii şi procentaje de 41% la aruncările din acţiune (38% la trei puncte) respectiv 86% la linia de pedeapsă.
După încheierea carierei universitare, rămas nedraftat în NBA, Scheyer a luat o pauză din lmea baschetului dar a revenit spre finalul sezonului competiţional 2010/11, semnând o înţelegere pe termen scurt cu Rio Grande Valley Vipers, în NBA Development League (NBDL).
În sezonul regulat a avut 16 meciuri jucate cu medii de 34.0 minute, 13.8 puncte, 4.1 pase decisive, 4.0 recuperări şi 1.2 intercepţii, iar în playoff a avut 8 meciuri cu 33.1 minute, 11.8 puncte, 4.1 recuperări, 4.0 pase decisive şi 0.8 intercepţii.
Alături de Scheyer, la Maccabi ar putea ajunge un alt fundaş american. Este vorba despre Marcus Williams, ultima dată la Enisey Krasnoyarsk. Acesta a jucat patru ani în NBA pentru New Jersey Nets (2006/08), Golden State Warriors (2008/09) şi Memphis Grizzlies (2009/10).
În liga profesionistă din Rusia, Williams (25 ani, 1.91 metri) a avut medii de 15.3 puncte, 6.8 pase decisive şi 3.6 recuperări.
Cum arată bugetele echipelor din play-off-ul Euroligii
Adam Mokoka aduce titlul în EuroCup pentru JL Bourg
Un club care a evoluat în acest sezon în EuroCup a retrogradat
Adam Mokoka aduce titlul în EuroCup pentru JL Bourg
Cum arată bugetele echipelor din play-off-ul Euroligii
Panathinaikos a câștigat la limită cu Valencia datorită lui Kendrick Nunn
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!