Italia - Eşec la limită pentru Benetton Treviso

05.02.2012

Benetton Treviso a pierdut meciul disputat împotriva lui Sidigas Avellino, scor 71-72, în cadrul etapei a 3-a din returul campionatului profesionist de baschet masculin din Italia. Confruntarea a avut loc sâmbătă (04.02), la Palaverde.

Echipa vizitatoare s-a aflat în permanenţă la conducere graţie unui prim sfert în care a ştiut să profite din plin de problemele elevilor lui Sasha Djrodjevic pe faza ofensivă. Astfel, Avellino a construit un avantaj de 13 lungimi. Până la pauză diferenţa a crescut la 15 puncte, tabela de marcaj indicând scorul de 36-21 la jumătatea confruntării.

În secvenţa a 3-a echipa din Treviso a început să recupereze, dar nu foarte mult, întrucât cu zece minute înainte de final scorul era în continuare avantajos vizitatorilor la peste zece lungimi: 39-51. Pe parcursul ultimelor zece minute de joc Benetton şi-a rezolvat problemele din ofensivă marcând 32 de puncte, însă Taquan Dean a rezolvat problema învingătoarei în ultimul minut, când a transformat o pereche de aruncări libere ce au făcut inutilă reuşita lui Jobey Thomes din ultima secundă, acelaşi jucător ce a adus victoria pentru Benetton în condiţii aproape identice la Krasnodar, în cursul acestei săptămâni, cu ocazia etapei a 3-a din EuroCup.

Vlad Moldoveanu a petrecut 22 minute pe parchet, perioadă în care a avut 1/2 la aruncările de două puncte, respectiv 1/4 din spatele semicercului pentru un total de 5 puncte. El a adăugat 4 recuperări şi o pasă decisivă având o posesie pierdută pentru un punctaj de 3 la eficienţă.

Marcus Goree a avut 15 puncte, 12 recuperări şi 4 pase decisive, iar Jobey Thomas a totalizat 14 puncte cu 5 recuperări pentru Treviso, echipă ce a dominat categoric la recuperări (42-33), incluzând 16 mingi câştigate sub coşul advers.

Jurica Golemac a avut 23 puncte şi 8 recuperări, Taquan Dean a strâns 20 puncte şi 8 recuperări, iar Marques Green a izbutit 17 puncte şi 6 pase decisive.

Benetton Treviso are un bilanţ general de 8 victorii şi 11 înfrângeri, iar Sidigas Avellino obţine a 11-a victorie din totalul de 19 partide disputate.