Italia - Înfrângere pentru Moldoveanu

Adrian Micinic

22.10.2011

Sidigas Avellino a depășit pe Benetton Treviso, scor 83-75, într-un meci contând pentru etapa a 3-a din sezonul regulat al primei ligi de baschet masculin din Italia - ediția 2011/12.

Formația pregătită de către Sasha Djordjevic a câștigat primul act cu scorul de 19-18, dar a terminat repriza în urmă cu două lungimi, scor 42-40. Echilibrul s-a menținut și în secvența a 3-a, adjudecată de Treviso la un punct pentru a duce scorul la 64-63, cu zece minute înainte de final.
Diferența s-a făcut în sfertul 4, unul în care ofensiva echipei la care activează compatriotul nostru Vlad Moldoveanu a fost defectuoasă. Benetton a contabilizat doar 12 puncte pe tabela de marcaj în această perioadă de joc.

Moldoveanu a bifat 13 minute de joc, perioadă în care a avut 1/1 la două puncte, 0/1 la trei puncte și 1/2 la linia de pedeapsă pentru un total de 3 puncte, la care a adăugat 3 recuperări cu două posesii pierdute având coeficient zero la eficiență.

Taquan Dean a avut 26 puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive pentru învingători. Linton Johnson a adăugat 16 puncte și 14 recuperări (10 ofensive!), iar Ronald Slay a terminat cu 15 puncte pentru Avellino.

În replică, Brian Scalabrine a reușit 18 puncte, Jeff Adrien a terminat cu 15 puncte, 13 recuperări, Massimo Bulleri a bifat 11 puncte, iar Gal Mekel a terminat cu 10 puncte și 4 pase decisive.

Benetton Treviso are o victorie și două înfrângeri, iar Sidigas Avellino înregistrează al doilea succes stagional.