Stiri

Italia - Perry Petty a semnat cu Virtus Roma

Paul Olar

Paul Olar
17.07.2014

Perry Petty își continuă ascensiunea la nivel european. Fostul fundaș al lui CSȘ Giurgiu a impresionat în ultimul sezon și a atras atenția unor granzi italieni. Astfel, conform site-ului de specialitate sportando.net, americanul a bătut palma cu Virtus Roma.

El a evoluat ultima dată la Vuelle Pesaro, formație pe care a ajutat-o cu medii de 11.4 puncte, 3.8 recuperări, respectiv 3.1 pase decisive. Perry a sosit pe pământ italian în luna ianuarie a acestui an, după ce a îmbrăcat maieul lui Tsmoki Minsk.

În schimb, fundașul a bifat 37 de prezențe în Liga Națională a României, remarcându-se cu următoarele statistici: 20.9 puncte, 6.4 recuperări, 4.3 pase decisive și 21.6 la eficiență. Fundașul a stabilit totodată numeroase recorduri la puncte și eficiență, fiind numit MVP-ul etapei 29.

Virtus Roma va participa în viitoarea stagiune de EuroCup.

*Foto: ilrestodelcarlino.it

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!