CS Vâlcea a bifat al patrulea succes consecutiv în meciurile directe cu FC Argeș Pitești
19 ore în urmăRasta Vechta, la un pas de victorie împotriva unei echipe de Euroligă
21 ore în urmă500 de meciuri și 16 ani pe bancă: povestea celor mai longevivi antrenori din baschetul românesc
1 zi în urmăCristian Achim: „Suntem într-o perioadă foarte grea”
1 zi în urmăSaulius Kulvietis, la cea mai bună prestație în echipamentul lui U-BT
1 zi în urmăMontepaschi Siena a câștigat Cupa Italiei la baschet masculin - ediția 2013. Aceasta își menține trofeul cucerit în urmă cu un an, însă este primul trofeu cu Luca Banchi în calitate de antrenor principal.
Finala, adjudecată de Siena în fața liderului la zi al campionatului, Cimberio Varese, nu a avut istoric. Siena a realizat un parțial de 18-0 în prima repriză grație căruia s-a desprins decisiv. La jumătatea partidei scorul era de 43-29. După reluare diferența a urcat la 20 de puncte, însă cei de la Varese au terminat mai bine. Ei au realizat un parțial de 16-3 cu care a început sfertul decisiv și s-au apropiat la 69-65. Varese a refuzat să se predea și a menținut un handicap de una sau două posesii până la final, însă Siena a avut suficientă inspirație la linia de pedeapsă pentru a termina meciul victorioasă. Rezultatul final a fost de 77-74.
Bobby Brown a avut 25 puncte, 4 pase decisive. Daniel Hackett a adăugat 17 puncte, iar Matt Janning a terminat cu 10 puncte pentru învingători. În replică, Mike Green a avut 29 puncte, 6 recuperări, iar Bryant Dunston a terminat cu 14 puncte, 5 recuperări pentru Varese.
Daniel Hackett a fost desemnat MVP al turneului final al Cupei Italiei.
Siena cucerește Cupa Italiei pentru a 5-a oară în istorie. Acesta e al 5-lea trofeu consecutiv în cupă. Astfel, Montepaschi urcă pe locul al 3-lea în ierarhia celor mai titrate cluburi în istoria CUpei Italiei. Interesant este că o depășește chiar pe Varese. Virtus Bologna și Benetton Treviso au câte opt cupe.
De notat, așadar, că după ratarea SuperCupei, Siena cucerește primul trofeu în chiar primul sezon după plecarea lui Simone Pianigiani, antrenor care în cursula celeiași zile a cucerit Cupa Turciei, în calitate de antrenor al lui Fenerbahce Istanbul.
U-BT Cluj-Napoca o învinge clar pe Borac Cacak
Cedevita Olimpija Ljubljana o învinge pentru a treia oară la rând pe U-BT C...
Mihai Silvășan: „Următoarele meciuri cu siguranță cu acest lot le vom abord...
U-BT Cluj-Napoca o învinge clar pe Borac Cacak
Victorie la limită pentru CSM Oradea împotriva lui AEK Larnaca
Cedevita Olimpija Ljubljana o învinge pentru a treia oară la rând pe U-BT C...
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!