Italia - Victorie pentru Pașcalău, joc solid pentru Mandache

05.12.2011

Runda a 8-a în sezonul regulat al primei ligi de baschet feminin din Italia a rezervat rezultate contrastante pentru echipele la care evoluează cele două românce.

În ziua în care a aflat numele adversarelor din preliminariile pentru Campionatul European feminin - ediția 2013, Andra Simina Mandache a petrecut 32 minute în teren la meciul pe care echipa ei, Alcamo, l-a pierdut pe teren propriu cu Pozzuoli. Rezultatul final a fost de 74-88.

Mandache a avut 5/7 la aruncările din interiorul semicercului, 2/3 din afara acestuia și 1/1 la linia de pedeapsă pentru un total de 17 puncte. Ea a adăugat o recuperare, o intercepție, un capac și a pierdut posesia mingii de trei ori pentru 11 la eficiență.

Tot duminică (04.12), Cras Basket Taranto s-a impus împotriva lui Priolo, scor 67-47. Pivotul Florina Pașcalău a jucat 25 de minute împotriva fostei sale echipe, perioadă în care a înscris 10 puncte, având 5/7 la aruncările din acțiune. De asemenea, clujeanca a adăugat 7 recuperări, 2 pase decisive și o intercepție cu trei posesii pierdute pentru 14 la eficiență.

În urma acestor rezultate situația celor două echipe în clasament este următoarea: Taranto ocupă prima poziție în clasament cu șapte victorii și o înfrângere, iar Alcamo se situează pe locul al 10-lea din 12 echipe cu un bilanț general de o victorie și șapte înfrângeri.