JL Bourg a câștigat decisivul cu Besiktas și a avansat în finala EuroCup

JL Bourg s-a calificat în finala EuroCup, după 2-1 la general în seria cu Besiktas Istanbul. Meciul decisiv a avut loc în fieful francezilor, în cursul serii de miercuri (03.04) și s-a încheiat cu 89-63.

Diferența a fost mică până în ultimul sfert, pe care Bourg l-a controlat în totalitate și a reușit să-l adjudece cu 24-4. Înainte de această perioadă nu s-a înregistrat un ecart mai mare de opt puncte pe parcursul jocului.

Francezii au câștigat fiecare sfert al întâlnirii și au ținut-o pe Besiktas la 22 de puncte marcate în repriza secundă, după ce în primele 20 de minute alb-negrii au ajuns la 41 de puncte.

Prestația lui JL Bourg din ultimul sfert a fost dublată și de încheierea prematură a jocului pentru Jonah Mathews, Marko Simonovic și Samet Yigitoglu din tabăra vizitatorilor, alături de descalificarea antrenorului Dusan Alimpijevic. Francezii s-au impus în cele din urmă cu 89 la 63 și au ajuns în premieră în finala EuroCup.

Maksim Salash a contribuit cu 19 puncte și 4 recuperări la victoria gazdelor, iar în double digits s-au aflat și Axel Julien (11 puncte), Kevin Kokila, respectiv Isiaha Mike (ambii cu 10 puncte).

Principalul marcator al lui Besiktas a fost Derek Needham, cu 18 puncte, alături de 4 pase decisive, 3 recuperări și 5 mingi pierdute. Turcii au încheiat disputa cu un index de doar 39 de unități la eficiență, față de 114 pentru oponenți.

Trofeul acestei întreceri va ajunge în mod cert în Franța, adversara lui Bourg fiind Paris Basketball. Finala va debuta pe 9 aprilie (ora 21.30) în Capitala Franței, meciul al doilea va avea loc pe 12 aprilie (ora 20.30) în fieful lui JL Bourg, iar dacă va fi nevoie de meci decisiv, acesta se va juca pe 15 aprilie în Adidas Arena din Paris.

*foto: euroleaguebasketball.net