Jocurile Mondiale Universitare. Brazilia a învins România în primul meci

totalbaschet.ro

13.08.2011

STATISTICA

Echipa naţională universitară de baschet a României a fost depăşită de formaţia similară a Braziliei cu scorul de 77-74 în primul meci de la Jocurile Mondiale Universitare din CHina, din localitatea Shenzhen. Meciul a avut nevoie de o repriză suplimentară, dat fiind că scorul la capătul cleor 40 minute regulamentare de joc a fost 70-70.

Tricolorii au condus pe parcursul primei secvenţe, dar apoi au rămas în urma adversarului pentru a reuşi să egaleze pe final. Scorul pe sferturi a fost: 17-15, 10-20, 23-17, 20-18 şi 4-7.

Vlad Moldoveanu a avut 25 puncte şi 8 recuperări, Titus Nicoară a contribuit cu 14 puncte, 9 recuperări şi 4 pase decisive, iar Andrei Mandache a bifat 14 puncte, 10 recuperări şi 4 pase decisive pentru România.

În celelalte meciuri ale grupei s-au consemnat următoarele rezultate:

China vs Emiratele Arabe Unite   85-80
 Germania vs Cehia   66-63

Următorul meci al României este împotriva Germania, find programat pentru duminică (14.04), cu începere de la orele 07:30AM (ora României).