Jocurile Olimpice - Campioana Europei se impune în fața celei a Africii într-un meci amical

14.07.2012

Campioana în exercițiu a Europei, Spania, a spulberat campioana Africii, Tunisia, scor 95-56, într-un meci amical premergător Jocurilor Olimpice de la Londra, acolo unde ambele formații s-au calificat vara trecută.

Meciul a avut loc la Salamanca și a demarat sub semnul echilibrului. Africanii au izbutit să se mențină aproape de iberici pe parcursul primelor zece minute de joc efectiv, la capătul cărora scorul era de 18-14. Situația s-a schimbat în următoarele 20 minute de joc, perioadă în care Spania a realizat un parțial de 54-24! Ultimul act a fost adjudecat de gazde cu 23-18.

Pau Gasol a avut 16 puncte, Serge Ibaka a adăugat 13 puncte, Sergio Rodriguez și Felipe Reyes au contribuit cu 12 puncte fiecare, iar Sergio Llull a terminat cu 11 puncte pentru învingători. În replică, Makrem Ben Romdhane, fostul elev al lui Dragan Petricevic la Etoile du Sahel, a avut 22 puncte.

La meciul de la Salamanca au fost prezenți 5.300 spectatori.

Într-un alt meci de pregătire, Franța a depășit Belarus cu scorul de 84-64. Tony Parker a avut 17 puncte și 12 pase decisive pentru învingători, iar Fabien Causeur a terminat cu 14 puncte.

Duminică (15.07), la Paris-Bercy, va avea loc meciul dintre Franța și Spania.