Jocurile Olimpice - O nouă victorie pentru Spania în fața Franței

16.07.2012

Pentru a doua oară în decursul ultimei săptămâni, Spania a depășit Franța într-un meci amical premergător Jocurilor Olimpice de la Londra. Partida desfășurată duminică (15.07), la Paris-Bercy, s-a încheiat cu scorul de 75-70 în favoarea campionilor Europei.

Ibericii au câștigat primul act cu 23-21, însă naționala Hexagonului a revenit pe parcursul secvenței a doua, la capătul căreia scorul era de 39-37 în favoarea gazdelor. În sfertul al 3-lea defensiva Spaniei a funcționat excelent, motiv pentru care la intrarea în actul decisiv scorul era de 56-49. Pe parcursul sfertului decisiv francezii au încercat să revină însă acest lucru nu a fost posibil.

Mikael Gelabale și Rudy Fernandez au fost descalificați de către arbitri după ce au fost implicați într-o altercație.

Pau Gasol a avut 22 puncte, Serge Ibaka a adăugat 16 puncte, iar Sergio Llull a terminat cu 9 puncte pentru învingători. De cealaltă parte, Kevin Seraphin a strâns 12 puncte, Tony Parker a adăugat 11, iar Mikael Gelabale a terminat cu 10 puncte.