CSO Voluntari continuă parcursul fără greșeală în ENBL
6 ore în urmăMihai Silvășan: „Întâlnim o echipă mult schimbată, la fel cum suntem și noi”
7 ore în urmăAEK Larnaca, ultimul test în deplasare pentru Oradea în sezonul regulat al Europe Cup
8 ore în urmăCedevita Olimpija Ljubljana, față în față cu U-BT pentru a cincea oară în ultimii trei ani
8 ore în urmăBrandon McKissic este al patrulea jucător străin din lotul Stelei București
9 ore în urmă
Statele Unite ale Americii au călcat în picioare reprezentativa Nigeriei, scor 156-73, în ultimul meci al rundei a 3-a din faza preliminară a concursului de baschet masculin din cadrul Jocurilor Olimpice de la Londra.
Echipa lui Mike Krzyzewski a înscris 49 de puncte în primul sfert (!), desprinzându-se la 24 puncte pe tabela de marcaj. La jumătatea meciului scorul era de 78-45, pentru ca în secvența a 3-a americanii să depășească din nou pragul de 40 puncte marcate, ajungându-se la un neverosimil 119-62, cu zece minute înainte de final. În actul decisiv, SUA a mai înscris 37 puncte pentru a se impune la o diferență finală de 83 puncte!
Carmelo Anthony a terminat cu 37 puncte incluzând zece reușite din spatele semicercului pentru un procentaj de 83% la acest procedeu! Russell Westbrook a adăugat 21 puncte, alți patru jucători depășind pragul de zece puncte marcate pentru americani.
În replică, Ike Diogu a totalizat 27 puncte și 7 recuperări pentru Nigeria.
Reprezentativa SUA are 3-0 la general și ocupă prima poziție în clasamentul Grupei A, în vreme ce Nigeria suferă cel de-al 2-lea eșec consecutiv.
Recorduri stabilite în această partidă antologică:
- 156 puncte marcate de o echipă pe parcursul unui meci din cadrul concursului de baschet la Jocurile Olimpice
- 29 coșuri de trei puncte marcate (procentaj de 63% la aruncările din acțiune) pentru o echipă pe parcursul unui singur meci
- Carmelo Anthony a egalat recordul deținut de Oscar Schimidt (1996) și Karl Tillman (1988), cu privire la numărul de coșuri de trei puncte înscrise într-un meci (10), dar Melo are cel mai bun procentaj între ei (83%)
- a doua cea mai mare diferență consemnată vreodată la un meci de baschet la Jocurile Olimpice (precedentul datează din 1948, victimă fiind atunci Irak, care a pierdut la 100 puncte diferență!)
- 78 puncte înscrise în prima repriză de americani reprezintă un nou record absolut în istoria Jocurilor Olimpice (precedentul a fost stabilit de Brazilia, în anul 1988, fiind de 72)
- nou record de pase decisive colectate de o echipă într-un singur meci - 41
Meciul de EuroCup dintre U-BT Cluj și BAXI Manresa a fost mutat în Turda Ar...
Succes clar pentru U-BT la primul meci acasă în Liga Adriatică
Reacția lui Cristian Achim după primul eșec în FIBA Europe Cup
Meciul de EuroCup dintre U-BT Cluj și BAXI Manresa a fost mutat în Turda Ar...
Succes clar pentru U-BT la primul meci acasă în Liga Adriatică
Reacția lui Cristian Achim după primul eșec în FIBA Europe Cup
2 comentarii la aceasta stire:
torrent link
cu 13 ani în urmă (03.08.2012) RaspundeCei care ar vrea sa vada acest meci istoric, o pot descarca de aici: https://thepiratebay.se/torrent/7499630/USA_vs_Nigeria_%5B02-08-2012%5D_%5BOlympic_Mens_Basketball%5D
PS Atentie
cu 13 ani în urmă (03.08.2012) RaspundeAm descarcat meciul ..... si teapa. Este arhivat in zip cu parola. Pentru a primi parola trebuie sa te abonezi la unele servicii de telefonie cu plata. :(
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!