Jocurile Olimpice - Statele Unite ale Americii se impun în fața Spaniei

Adrian Micinic

25.07.2012

Statele Unite ale Americii au depășit Spania, scor 100-78, în ultimul meci amical premergător Jocurilor Olimpice de la Londra. Partida a avut loc la Palau Sant Jordi din Barcelona, fiind transmisă în direct prin intermediul Dolce Sport.

Meciul a început cu o reușită din spatele semicercului pentru naționala americană, însă ibericii au controlat ritmul jocului și tabela de marcaj pe toată durata primei secvențe. Spania a avut o circulație a mingii excelentă, beneficiind de siguranță în faza de construcție, respectiv de precizie la finalizare fie că este vorba despre aruncări de la mare distanță sau când mingea a fost împinsă la interior, de unde au apărut câteva finalizări în forță pentru Serge Ibaka, jucător care a fost extrem de util și în apărare. Astfel, Spania s-a desprins la 22-13, moment în care Mike Krzyzewski a cerut timp de odihnă. Secvența se încheie cu revirimentul echipei Statelor Unite ale Americii, care nu au mai încasat niciun coș din acțiune pînă la finalul primelor zece minute de joc. Scorul era de 23-21 în favoarea Spaniei.

Sfertul al doilea demarează cu reușita de sus a lui Victor Claver. Replica vine din mâinile lui Anthony și James, care aduc avantajul de partea SUA, scor 28-26. În primele 14 minute de joc efectiv tandemul Durant - Bryant nu a marcat niciun coș din acțiune. Totuși, Sergio Scariolo s-a văzut nevoit să ceară un timp de odihnă pe fondul unui parțial de 3-7. Se merge cap la cap, cu inițiativa de partea americanilor, însă ibericii au găsit răspunsuri prompte până la jumătatea secvenței. Carmelo Anthony a ajuns la 18 puncte în minutul 15 al confruntării, marcând cu precădere de la mare distanță. Defensiva americană asprește presiunea pe construcția adversarului și acest lucru aduce acțiuni purtate în viteză pentru echipa SUA în ofensivă, Anthony ajunge la 23 puncte și diferența crește la zece lungimi. Repriza se sfârșește cu scorul de 48-40 în favoarea echipei SUA.

Ambele formații marchează pe prima acțiune ofensivă din sfertul al 3-lea, Kevin Durant aducând chiar zece puncte în contul echipei SUA. Diferența cunoaște un nou maxim, scorul devenind 62-47 în minutul 25, moment în care Sergio Scariolo solicită timeout. Russell Westbrook marchează cinci puncte prin diverse procedee pentru a duce scorul la 69-48. Defensiva americană creează mari probleme adversarului, unul care a găsit cu dificultate soluții de a trimite mingea în coș. Secvența se încheie cu reușitele de la linia de pedeapsă semnate James Harden. La intrarea în actul decisiv scorul era de 74-60 în favoarea echipei SUA.

Americanii joacă cu o formulă scundă în condițiile în care Tyson Chandler avea patru greșeli personale, însă el revine pe parchet la doar câteva secunde după demararea secvenței decisive. Pivotul echipei SUA marchează de sus, dar apoi este descalificat pentru a 5-a greșeală personală. James marchează de două ori consecutiv pentru a mări diferența la 17 puncte după un ușor reviriment al ibericilor. După un timpă de odihnă, Pau Gasol marchează de pe pivot pentru ca apoi să rateze aruncarea liberă suplimentară. Le Bron James înscrie din afara semicercului pentru a duce scorul la 89-69. James Harden înscrie pe acțiuni consecutive din afara semicercului pentru a stabili rezultatul final, de 100-78.

Carmelo Anthony a avut 27 puncte, LeBron James a adăugat 25 puncte și 8 pase decisive, iar Kevin Durant a terminat cu 13 puncte și 8 recuperări pentru echipa SUA. În replică, Pau Gasol a avut 19 puncte, 5 recuperări, Serge Ibaka a strâns 16 puncte, iar Juan Carlos Navarro a terminat cu 11 puncte pentru Spania.

Marc Gasol și Sergio Rodriguez nu au jucat în acest meci, fiind menajați pe motiv că au suferit accidentări ușoare.