KK Zabok a trecut categoric de KK Rogaska în Alpe Adria Cup

25.09.2022

Turneul primelor trei meciuri din grupa D din Alpe Adria Cup s-a încheiat sâmbătă, 24 septembrie. Gazdele de la KK Zabok au trecut categoric de cei de la KK Rogaska, cu scorul de 86-62. Reamintim că ambele echipe au pierdut confruntările cu SCM OHMA Timișoara.

Croații au început excelent partida, nepermițându-le adversarilor să înscrie în debutul de joc. Cei de la Zabok au reușit un run de 14-0, iar abia după aceste Rogaska a înscris primele puncte. Avansul după primul sfert a fost în cele din urmă de 15 puncte (25-10). Slovenii au continuat evoluția nefastă la capitolul ofensiv și s-au văzut conduși la 20 de lungimi la pauza mare (52-32).

Zabok a câștigat și cel de-al treilea sfert, punând alte șapte puncte în plus la avantajul creat pe tabela de marcaj (75-48). În cele din urmă, croații s-au impus cu scorul de 86-62, după un sfert al patrulea sărac în realizări ofensive de ambele părți și câștigat de oaspeți cu 14-11.

Fran Jacovic a fost omul meciului și a încheiat cu 16 puncte, 7 recuperări și 3 pase decisive. Jarvis Garrett s-a remarcat cu 12 puncte, 4 recuperări și 8 pase decisive. Mihael Tomic și Ivan Kucan au avut aceeași linie statistică: 14 puncte, 3  recuperări și 2 pase decisive.

Cody Riley a fost cel mai bun om din tabăra lui KK Rogaska, cu 11 puncte, 6 recuperări și 3 pase decisive. În double-digits a mai fost și Patrik Kavkler, cu 10 puncte. Urban Durnik a flirtat cu un triple-double, terminând cu 9 puncte și 9 recuperări.