Kris Richard a debutat pentru Zielona Gora în Liga VTB contra lui Lokomotiv Kuban Krasnodar

Kris Richard, fostul jucător al lui CSM CSU Oradea, a debutat pentru noua sa echipă în Liga VTB. Zastal Zielona Gora a primit vizita lui Lokomotiv Kuban Krasnodar, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 114-99 pentru formația rusă.

Pe lângă faptul că a fost un meci cu multe puncte, de remarcat este faptul că Zielona Gora avea avantaj minim la pauză, 51-50. Lokomotiv a marcat câte 32 de puncte în fiecare din ultimele două sferturi și astfel și-a asigurat victoria.

Kris Richard a început meciul pe banca de rezerve și a fost utilizat apoi timp de aproape 17 minute. Echipierul naționalei României și-a trecut în cont 5 puncte, 4 pase decisive și o recuperare. Richard a marcat 2/3 de la 2 puncte și ½ de la linia de fault, pentru un indice al eficienței de 7 unități și -6 la capitolul „+/-”.

Marcel Ponitka a fost cel mai bun jucător al echipei gazde cu 17 puncte, 8 pase decisive și 3 recuperări.

Alan Williams a avut un monster game pentru Lokomotiv, încheiat cu 34 de puncte, 13 recuperări și 39 la eficiență. Mantas Kalnietis a fost la rândul să la înâlțime cu 17 pase decisive, pe lângă 11 puncte și 4 recuperări.

Zastal Zielona Gora rămâne fără și după acest meci din startul sezonului 2020/2021 din Liga VTB.