Eduard Popa

Eduard Popa
24.01.2018

lasan kromah fiba europe cup

Americanul Lasan Kromah a fost MVP-ul meciului câștigat de U-Banca Transilvania în Cipru, cu Keravnos, scor 71-67, acesta reușind cel mai bun meci în echipamentul alb-negru de la sosirea sa la echipă. În urma unei prestații extrem de solide, Kromah a fost inclus de către cei de la site-ul oficial al FIBA Europe Cup în „primul cinci” al etapei cu numărul 3.

Titular împotriva celor de la Keravnos, Lasan Kromah a lipsit de pe parchet la Nicosia doar 1 minut și 10 secunde, reușind să încheie disputa cu cifre absolut impresionante pentru acest nivel și în fața unui adversar redutabil: 28 puncte, 6 recuperări, 5 pase decisive, 2 intercepții și nicio minge pierdută, totul pentru un indice la eficiență de 31 de unități, season high pentru el atât în LNBM cât și în competițiile europene. Problema majoră a americanului în această seară a fost aruncare de la mare distanță, acolo unde cu doar 2 reușite din 9 încercări a terminat cu un modest procentaj de 22%, însă a compensat prin procentajele de la 2 puncte, 90% (9/10), respectiv la libere cu 67% (4/6).

Prestația lui Kromah a fost remarcată și de cei care se ocupă de rețelele de socializare ale FIBA Europe Cup. Aceștia au publicat un montaj pe facebook cu cele mai bune faze ale americanului:

Până la meciul cu Keravnos, Lasan Kromah a acumulat în cele 8 meciuri jucate în FIBA Europe Cup medii de 14.5 puncte, 3.8 recuperări, 2.4 pase decisive și 14.0 la eficiență, totul în 29.1 minute jucate pe meci. De cealaltă parte, în LNBM, Lasan a strâns 14 meciuri, timp în care mediile sale au fost de 12.8 puncte, 3.0 recuperări, 2.1 pase, 11.7 la eficiență și 24:56 minute petrecute pe parchet.

U-BT Cluj joacă astăzi al patrulea meci din faza grupelor FIBA Europe Cup pe terenul celor de la Donar Groningen.

*foto: Manases Sandor