Antwerp Giants, primul obstacol pentru CSM Oradea în drumul spre grupele Champions League
1 oră în urmăUn fost antrenor din NBA va ocupa funcția de analist sportiv la ESPN
3 ore în urmăAscensiunea și declinul lui Banvit Bandirma, prin ochii fostului manager general, Turgay Zeytingöz
5 ore în urmăTurcia a pierdut aurul, dar a câștigat la audiențe. Câți oameni au urmărit cele două finale de la EuroBasket
5 ore în urmăSepsi-SIC, spulberată de Galatasaray în calificările pentru Euroligă
21 ore în urmăCibona Zagreb a câștigat Final Four-ul Ligii Adriatice după ce a trecut în semifinale de Steaua Roșie Belgrad cu 75-70, iar în finală de Cedevita Zagreb cu 72-59. Un cuvânt greu de spus la acest succes al croaților, primul trofeul al Ligii Adriatice din istoria echipei, l-a avut baschetbalistul de 20 de ani, Dario Saric.
Tânărul jucător croat al Cibonei a terminat în double-double în ambele confruntări din Final 4, având prestații de excepție, decisive, fiind astfel desemnat MVP-ul turneului găzduit de Kombank Arena din Belgrad. Dario a explicat după a fost desemnat cel mai bun jucător din F4 care este de fapt rolul său în echipa pregătită de Slaven Rimac.
„În momentul în care noi jucam la capacitate maximă am ales să vorbesc în continuare, așa cum aș avea un fel de rol de lider din umbră. Așadar, nu a fost greu pentru mine să fac un pas mai departe. La categoriile de juniori am fost tot timpul un lider. Filozofia mea de viață este că nu te naști un învingător, dar poți deveni unul. Încă de la juniori mi-am dorit să câștig fiecare meci”, a declarat Dario Saric.
Extrema de 2.04 metri în înălțime a terminat partida cu Steaua Roșie din semifinală cu o linie statisică formată din 21 de puncte, 15 recuperări, 6 pase decisive și 5 mingi pierdute, totul pentru 21 de unități la eficiență. De cealaltă parte, în finala cu Cedevita, Saric și-a trecut în cont 23 de puncte, 11 recuperări, 7 pase decisive, 5 posesii pierdute și un indice la productivitate de 33 de unități.
SPECIAL. Ascensiunea lui Alperen Șengun, văzută prin ochii personalităților...
„Tragedie Grecească” în semifinala cu Turcia de la EuroBasket 2025
Pentru a doua oară în istorie, Germania devine campioana europeană la basch...
Luca Illeș continuă în Serbia, după ce a semnat cu o echipă de prima divizi...
Lupta pentru trofeul de la EuroBasket 2025 se dă între Turcia și Germania
Grecia a obținut medalia de bronz la Campionatul European din 2025
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!