România va avea o reprezentantă în Euroligă
6 zile în urmăVictorie mare pentru România în fața Greciei
1 săptămână în urmăTudor Șomăcescu a semnat cu CSO Voluntari
3 săptămâni în urmăO nouă plecare de la U-BT Cluj-Napoca
3 săptămâni în urmăChris Coffey este prima noutate din lotul lui CS Vâlcea
3 săptămâni în urmă
Slovenia a pornit cu dreptul la Campionatul Mondial de Baschet Masculin din Filipine, Japonia și Indonezia. Formația pregătită de Aleksander Sekulic a rezistat asaltului coșurilor de trei puncte venite din partea Venezuelei în prima repriză și s-a impus cu scorul de 100-85.
Ca de obicei, luminile reflectoarelor au stat pe Luka Doncic, care a avut o nouă evoluție de excepție în tricoul naționalei sale. Superstarul celor de la Dallas Mavericks a înscris 24 de puncte încă din primele două sferturi ale confruntării și era în drumul către o performanță istorică pentru turneele finale de Campionat Mondial.
Slovenia s-a distanțat decisiv în sfertul al treilea, astfel că nu a mai fost nevoie de foarte multe minute pentru superstarul echipei sale. Doncic a terminat disputa de sâmbătă după-amiaza cu 37 de puncte, 7 recuperări, 6 pase decisive, 2 intercepții și un capac.
În cele 31 de minute petrecute pe parchet, Luka a pierdut patru mingi, a comis trei faulturi, transformând 11/18 aruncări din acțiune, 2/6 de la distanță și 13/16 de la linia de libere. Echipa sa a fost la +12 cu el pe parchet, iar baschetbalistul de 24 de ani a avut un indice al eficienței de +39.
Următorul meci pentru Slovenia este programat luni, 28 august, de la ora 14:30.
*foto: fiba.basketball
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!