Maccabi Tel Aviv pierde surprizător la Munchen, victorii pe teren propriu pentru CSKA și Barca

Etapa 21 din Euroliga masculină a adus o surpriză în seara de joi, 23 ianuarie. Bayern Munchen, ultima clasată la startul acestei runde, a învins pe teren propriu pe Maccabi Tel Aviv, echipă care venea după 8 victorii în ultimele 10 partide. Partida a fost controlată de bavarezi, care au fost conduși doar în startul partidei și în startul sfertului trei. S-a terminat cu scorul de 80-68 pentru Bayern Munchen, care a ajuns la 7 victorii și 14 înfrângeri, în timp ce Maccabi are un bilanț în oglindă.

Nihad Djedovic a fost omul meciului cu 19 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive. Paul Zipser a reușit 17 puncte și 9 recuperări. Elijah Bryant principalul remarcat de la Maccabi cu 14 puncte.

CSKA Moscova a fost ținută în șah pe teren propriu de Valencia. Partida a fost una echilibrată în primele trei sferturi, când nu s-a consemnat o diferență mai mare de două posesii. Rușii au tranșat partida cu un parțial de 21-14 în actul decisiv, pentru scorul final de 81-70.

Johannes Voigtmann a reușit un double-double de efect, 19 puncte și 10 recuperări, în timp ce Mike James a contribuit cu 14 puncte, 5 pase decisive și 3 recuperări. Sam Van Rossom a marcat 16 puncte, fiind cel mai bun iberic.

Barcelona a avut la rândul ei o partida dificilă pe teren propriu cu Steaua Roșie Belgrad. Catalanii au început în forță și aveau 10 puncte avantaj după primul sfert. Sârbii au răspuns excelent și până la pauză au reușit să treacă în avantaj. Steaua Roșie a rămas la conducere și după sfertul trei dar la fel ca CSKA, Barcelona a reușit un run de 24-16 în ultimele 10 minute de joc, prin care și-a apropiat victoria, 86-82.

Nikola Mirotic a fost MVP-ul meciului cu 25 de puncte și 6 recuperări.

În seara de joi, 23 ianuarie, s-au disputat alte două partide, după cum urmează:

Zenit St. Petersburg vs Olympiacos  91-87
Baskonia vs Khimki Moscova 83-79

Astăzi se încheie etapa 21 din Euroligă, când sunt programate următoarele partide:

Fenerbahce vs Armani Milano – ora 19:45
Zalgiris vs Alba Berlin – ora 20:00
Panathinaikos vs ASVEL Lyon – ora 21:30
Real Madrid vs Anadolu Efes – ora 22:00