Marc Gasol a făcut senzație la debutul pentru Basquet Girona

Marc Gasol și-a făcut debutul pentru Basquet Girona în actuala ediție din LEB Oro, liga secundă a Spaniei. Girona a avut parte de o victorie facilă cu scorul de 89-47 în fața celor de la Lievitec Huesca.

Marc Gasol a fost titularizat în meciul de debut și a petrecut 22 de minute pe parchet. El a reușit să-și treacă în cont 19 puncte, 16 recuperări și o pasp decisivă. Gasol a marcat 5/6 de la 2 puncte, 1/2 de la 3 puncte și 6/6 de la linia de libere pentru a totaliza un indice al eficienței de 39 de unități.

Karamo Jawara, fostul jucător al lui U BT Cluj-Napoca, a fost titular sub panou alături de Marc Gasol. Jucătorul de poziția 4 a reușit 8 puncte, 4 recuperări și 2 pase decisive în 20 de minute petrecute în teren.

Chiar și după această victorie, Basquet Girona rămâne în subsolul clasamentului din LEB Oro, acolo unde are doar 3 victorii și 7 înfrângeri.

Pentru echipa lui Marc Gasol urmează o deplasare deficilă pe terenul celor de la Palencia, care cu un record de 7-2 se află la vârful clasamentului. Partida este programată pe 10 decembrie.