MECI AMICAL. România a produs surpriza în Portugalia: 92-88 cu Angola!

Valentin Bâlă

24.07.2011

Cu un Vlad Moldoveanu în zi de graţie, 45 de puncte, şi cu alţi doi jucători care au marcat peste zece puncte, Titus Nicoară, 15, şi Andrei Mandache, 14, naţionala ţării noastre a produs supriza turneului internaţional de la Guimaraes învingând, duminică, scor 92-88, selecţionata similară a Angolei. În această întâlnire tricolorii s-au apărat exact şi au făcut faţă presiunii în momentele-cheie din joc.

După ce a pierdut primele două meciuri din turneu, cu Portugalia şi cu Iran, România a încheiat turneul de la Guimaraes cu o victorie. Selecţionata lusitană a câştigat această întrecere de verificare, în timp ce echipele naţionale ale Angolei, Iranului şi României au avut fiecare câte un succes în trei partide disputate.

Înainte de primul angajament, timp de aproape două minute, meciul a fost întrerupt deoarece instalaţia de 24 de secunde a sunat încontinuu şi nu a putut fi oprită de oragnizatori. În aceste condiţii, ambele echipe au fost retrimise la încălzire până când a fost rezolvată problema sirei. Dan Calancea a declarat înainte de joc: "Am întâlnit adversari puternici aici. Pentru noi a fost un turneu foarte bun şi cred că toate echipele invitate la Guimaraes s-au simţit minunat".

Adversarii tricolorilor s-au distanţat rapid pe tabela de marcaj şi au condus cu scorul de 7-1 după mai puţin de 120 de secunde, moment în care antrenorul Dan calancea a fost nevoit să ceară timp de odihnă. Angola a propus o apărare combinată, care a fost destul de greu de trecut în primele cinci minute, astfel că nu a surprins pe nimeni faptul că baschetbaliştii noştri nu au reuşit decât un punct, de la linia de pedeapsă, în timp ce gruparea africană a replicat cu 16.

Adrian Gutoaia a marcat primul coş din acţiune al tricolorilor abia la jumătatea primului sfert. Jucătorii români au continuat prin alte două reuşite consecutive, astfel că antrenorul naţionalei Angolei a întrerupt jocul la scorul de 18-7. Vlad Moldoveanu a înscris un coş spectacolos şi a mai redus din diferenţă, scor 10-20 în minutul şapte, în timp ce Andrei Mandache a închis prima perioadă cu o triplă şi a adus România la opt puncte de adversara sa, scor 16-24.

România s-a apropiat şi la un singur punct de Angola înainte de pauză

Vlad Moldoveanu, cu o triplă, şi Adrian Gutoaia, pe contraatac, au apropiat naţionala ţării noastre la un singur punct de Angola, adversarii având 26-25 după 14 minute de la debutul întâlnirii. Lipsa de concentrare în atac şi neatenţia la recuperare în faza defensivă a jucătorilor români au creat un parţial de 13-3 pentru Angola, astfel că, la jumătatea meciului, România s-a văzut, din nou, condusă la o diferenţă mai mare de opt puncte: 32-41.

După reluare, naţionala ţării noastre a propus, în defensivă, o apărare "în zonă" 2-3, lucru care i-a surprins puţin jucătorii din selecţionata Angolei. Tricolorii au câştigat patru mingi la rând, însă toate posesiile au fost pierdute în atac şi acest lucru s-a văzut şi pe tabela de marcaj, în minutul 24: 35-46, avantajul maxim de până atunci în această partidă.

Simao Santos a fost la un pas să ajungă la spital

La jumătatea celui de-al treilea sfert un jcător al gazdelor s-a accidentat foarte grav. Simao Santos a fost păcălit de fenta pe care a făcut Lazăr Laszlo. Baschetbalistul african a dorit să pună un capac spectaculos, însă Laszlo a simulat o aruncare şi a aşteptat ca advesarul său să sară. Santos a aterizat greşit, chiar pe pivotul tricolorilor şi nu a mai putut să se ridice de la podea câteva minute, acuzând dureri în zona stomacului. Angolezul şi-a revenit şi a luat loc pe banca de rezerve.

Vlad Moldoveanu a apropiat, din nou, România la doar două posesii, scor 44-48 cu trei minute înainte de finalul celui de-al treilea sfert, pentru ca Andrei Mandache să înscrie o triplă cu fault spre deliciul spectatorilor, astfel că diferenţa a devenit una minimă: 53-54. Cu zece minute înainte de finalul meciului, tricolorii au părut că pot câştiga o partidă în care au pornit cu şansa a doua. Înainte de ultima perioadă tabela de marcaj a indicat, pentru prima dată, un avantaj de două puncte pentru noi: 58-56.

Acelaşi Vlad Moldoveanu a realizat o nouă triplă spectaculoasă, fiind faultat în momentul aruncării. România s-a distanţat la 67-64, în minutul 33, după ce, în deschiderea sfertului decisiv, Dragoş Andrei a realizat diferenţa maximă pentru tricolori: 63-59. Moldoveanu, Laszlo şi Mandache au adus şapte puncte la rând, astfel că am condus cu 79-72 în ultimele patru minute ale întâlnirii, acesta fiind avansul maxim de până atunci obţinut de baschetbaliştilor noştri.

Finalul partidei a fost de infarct, Vlad Moldoveanu a fost imperial!

Ultimele 120 de secunde i-au găsit pe tricolori în avantaj, scor 81-79, însă adersarii au egalat prin două aruncări libere. Vlad Moldoveanu şi-a continuat recitalul şi a realizat, din nou, un coş cu fault, astfel că România a avut 84-81 cu 90 de secunde înainte de sirenă. Căpitanul tricolorilor au fost imperial în momentele-cheie şi a realizat o triplă de la mare distanţă în ultimele momente din meci la care a mai adăugat două libere, astfel că am avut 89-85 cu 12 secunde înainte de final.

Carlos Morais a marcat de la aproape opt metri şi a readus speranţele în tabăra Angolei, scor 89-88 pentru tricolori cu 11,9 secunde rămase până la sirenă. Timp de odihnă cerut de banca noastră tehnică, mingea a ajuns la Vlad Moldoveanu care, cu 8,7 secunde înainte de final s-a aflat la linia de "libere", ratând cea de-a doua aruncare, însă Titus Nicoară s-a aflat locul potrivit şi a recuperat, a pasat decisiv pentru acelaşi Vlad Moldoveanu care a finalizat când mai erau de jucat cinci secunde: 92-88!

Angola a mai încercat imposibilul însă o altă posibilă aruncare decisivă a fost recuperată de Vlad Moldoveanu, nimeni altul decât MVP-ul acestei întâlniri. În urma acestui rezultat, tricolorii au încheiat turneul din Portugalia cu o victorie din trei posibile.