MECI AMICAL. România - Iran 66-76: Vedeţi aici evoluţia scorului!

Valentin Bâlă

23.07.2011

După ce a pierdut primul meci din cadrul turneului de la Guimaraes, din Portugalia, scor 48-79, cu selecţionata similară a ţării gazdă, naţionala masculină a României a cedat, sâmbătă, scor 66-76, jocul cu prima reprezentativă a Iranului. Adversarii tricolorilor au fost învinşi de Angola în partida de debut la acest turneu internaţional.

Pentru a putea urmări cronica în format livetext a meciului de vineri, dintre România şi Portugalia, scor 48-79, accesaţi acest link. Naţionala masculină a României se pregăteşte pentru Jocurile Mondiale Universitare din China, competiţie care va avea loc în perioada 11-23 august la Shenzen.

ROMÂNIA - IRAN 66-76 (23-21, 20-17, 12-16, 11-22)

FINAL. România a pierdut şi meciul cu Iran, scor 66-76. În ultimele două minute ale întâlnirii, Iran a avut un parţial de 9-4 şi s-a impus într-o partidă pe care tricolorii au controlat-o mai bine de 30 de minute.

Marcatori: Moldoveanu (19), Laszlo (12), Nicoară (12), Andrei (10), Mandache (7), Gutoaia (4), Szabolcs (2). A mai jucat: Popescu.

Min. 39 66-76 Cinci puncte la rând în aproximativ 90 de secunde fac ca Iran să se distanţeze decisiv la zece puncte, cea mai mare diferenţă de până acum de partea adversarilor. România nu a mai avut replică în ofensivă pe finalul acestui joc!

Min. 38 66-71 Andrei Mandache a fost eliminat din joc pentru cinci greşeli personale, locul său fiind luat de Daniel Popescu. Afach aproape că închide meciul cu o triplă decisivă. Dragoş Andrei a fost aproape de a readuce speranţele în tabăra noastră când a marcat pentru 66-68.

Min. 36 62-67 Santa Szabolcz şi Vlad Moldoveanu au adus cinci puncte pentru selecţionata ţării noastre şi România se află la un ecart minim în spatele adversarei sale. Iran a marcat, din nou, de la linia de "libere".

Min. 35 59-65 Tricolorii nu mai găsesc drumul spre coş, în timp ce adversarii se distanţează pe tabela de marcaj. Titus Nicoară ratează o aruncare de la semidistanţă, în timp ce Vlad Moldoveanu comite o greşeală neforţată. Finalul se anunţă unul foarte dificil.

Min. 34 59-60 Dragoş Andrei a egalat la 59, însă Iran a revenit la conducere printr-o aruncare liberă transformată de Lalehzadeh.

Min. 32 55-57 Adversarii preiau conducerea pe tabelă pentru prima oară în partea a doua a întâlnirii, după ce, pe rând, Andrei Mandache şi Lazăr Laszlo nu au putut să finalizeze.

Min. 30 55-54 Iran se apropie la un singur punct de naţionala României, după ce tricolorii au avut şansa de a se desprinde la 11, câteva minute mai devreme. Dan calancea va fi nevoit să reintroducă formaţia de bază, din sfertul următor.

Min. 38 53-47 O nouă perioadă mai slabă a selecţionatei ţării noastre. După ce a condus cu 51-42, România a primit cinci puncte la rând în 120 de secunde şi ecartul s-a micşorat la patru puncte, însă Adrian Gutoaia a finalizat o aruncare de trei puncte.

Min. 36 51-47 Naţionala Iranului are trecuţi pe foaia de arbitraj doar opt jucători, în timp ce România a venit cu 11 sportivi la acest turneu. Vlad Moldoveanu este liderul tricolorilor cu 12 puncte marcate, în timp ce Lazăr Laszlo şi-a trecut în cont zece puncte.

Min. 34 49-42 România a condus la o direnţă de 11 puncte, scor 49-38, însă adversarii au reuşit un parţial de 4-0 în mai puţin de un minut şi au redus din diferenţă, moment în care partida a fost întreruptă pentru un timp de odihnă cerut de Dan Calancea.

UPDATE! Din cauza unor probleme intervenite la transmisiune, meciul dintre România şi Iran a fost difuzat cu o întârziere de aproximativ 45 de minute.

Prima jumătatea a partidei i-a găsit pe jucătorii noştri în avantaj, însă selecţionata similară a Iranului a luptat pentru fiecare minge. Cu toate acestea, tricolorii şi-au arătat plusul în ofensivă şi au condus, după 20 de minute, la o diferenţă de doar cinci puncte, tabela indicând scorul de 43-38 pentru baschetbaliştii noştri.

După încheierea primul sfert, tricolorii au condus cu scorul de 23-21, jucătorii antrenaţi de Dan Calancea şi de Cristian Achim distanţându-se pe finalul perioadei de debut. Vlad Moldoveanu şi Adrian Gutoaia au marcat patru puncte la rând, decisive pentru ecartul stabilit în minutul 10 al meciului.

În cea de-a doua perioadă au intrat pe parchet Andrei Mandache, Dragoş Andrei, Adrian Gutoaia, Vlad Moldoveanu şi Titus Nicoară. Diferenţa dintre cele două echipe s-a mărit începând de la jumătatea celui de-al doilea sfert, iar Vlad Moldoveanu, Titus Nicoară şi, pe final, Dragoş Andrei au făcut ca România să aibă un avans de cinci puncte la pauza mare.

sursa foto: record.pt